• کودک 1

کودک | مشاوران هیروو

کودک

کودک و مفهوم آن چیست ؟

کودک آزاری چیست ؟

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

کودک

 

در تعریف کودکی دو جنبه در نظر گرفته می شود :

۱ – رشد جسمی یا همان رشد بیولوژیک که شامل ( قد ، وزن و ..  ) است که شامل دوره نوزادی ، شیرخوارگی ، خردسالی و کودکی تا سن حداکثر ۱۶ سالگی است . جنبه ی دیگر ، شامل رشد اجتماعی ، شخصیتی بر اساس معیار های مشخص است .

درک مفهوم کودک و کودکی همواره مورد تلاش بوده است . هر جامعه ای بسته به نوع دیدگاه و نگرشی که دارد و بر اساس طبیعت فضای اجتماعی که بر آن حاکم است از کودکی مفهوم سازی جداگانه ای دارد . در برخی مقالات آمده که در غرب ، کودکی زاییده ی دوره ی رنسانس یعنی دوره ی قبل از رشد علم و صنعت و همگام با رشد اندیشه ها مثل آزادی است و کودکی به عنوان یک مفهوم به صورت یک ساختار و پدیده ارائه شده است و طبیعتا تا امروز و فردا های پیش رو این مفهوم ادامه خواهد داشت ، که شاید به زمان ها و عصور زیادی برای تکمیل چارچوب ها و حوزه های خود احتیاج دارد .

پس معنای کودکی طبعا بر اساس مفاهیم ، فرهنگ ها و به طور کلی زیست جهان افراد یک جامعه است که از جامعه ای به جامعه ی دیگر بر اساس ویژگی های آن متغیر است . اما واقعیت این است که حذف مرزبندی ها و دید جهانی به کودکان و دنیای کودکان امری ضروری است . یک سری از مفاهیم مشترک وجود دارد که بر اساس اصول و قوانین اخلاقی و انسانی بین جوامع مشترک است . 

آموزش اصول اخلاقی مشترک به کودکان

اصولی همچون : صلح و مذاکره کردن در کودکان که یکی از آرمان های جهان پاک و بدون جنگ است . لازمه ی کودکی به عنوان یکی از مهم ترین مقوله های اجتماعی ، آموختن مهارت هایی است که در رشد و شخصیت کودک از اهمیت بالایی برخوردار است . یکی از مهم ترین این مهارت ها آموزش روابط اجتماعی صحیح به کودک است که خود زیر مجموعه های زیادی دارد که در مطالب قبل مفصل در مورد آن ها سخن گفته شده است از جمله ی آن ها : ۱ – آموزش عذرخواهی کردن به کودک  ۲ – آموزش به نوبت صحبت کردن به کودکان  ۳ – آموزش احترام به دیگران   و … است .

کودک آزاری

یکی از مورد بحث ترین مفاهیم تلخی که امروزه در جهان اطراف وجود دارد ؛ کودک آزاری  و خشونت علیه کودکان است . کودک آزاری به عنوان یک فاجعه ، یک جنایت به شکل های مختلف ، جسمی ، عاطفی ، روحی و جنسی امروزه در همین نزدیکی ما رخ می دهد و حتما و به شدت بر رشد و شخصیت کودک تاثیرات منفی می گذارد .

آسیب های کودک آزاری آینده ی کودکان را دستخوش اختلالاتی می کند که ممکن است ، آینده ی یک جهان را به دنبال آن ، به خطر بیندازد . کمترین آسیب هایی که در پس کودک آزاری ، او را نابود می کند : افسردگی کودکان ، پرخاشگری در کودکان ، از بین بردن نگرش مثبت در کودکان ، ترس های مستمر در کودکان که شامل اضطراب ، کابوس های شبانه و اشکال در خوابیدن کودک ، ترس از ایجاد روابط اجتماعی و به دنبال آن ترس از رفتن به مدرسه را نیز می تواند ، داشته باشد .

به امید روزی که در کشورمان خشونت علیه کودک ، خشونت علیه زنان ، که بعضا به صورت کاملا رسمی ( ازدواج کودکان زیر ۱۶ سال ) انجام می شود ، از بین برود .

 

کودک 1

 
 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان  

با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

 

www.heiroo.com

مشاوره روانشناسی هیروو اینستاگرام

کانال تلگرام مشاوران هیروو

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه