• کودک 1

کودک | مشاوران هیروو

کودک

کودک و مفهوم آن چیست ؟

کودک آزاری چیست ؟

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

کودک

 

در تعریف کودکی دو جنبه در نظر گرفته می شود :

۱ – رشد جسمی یا همان رشد بیولوژیک که شامل ( قد ، وزن و ..  ) است که شامل دوره نوزادی ، شیرخوارگی ، خردسالی و کودکی تا سن حداکثر ۱۶ سالگی است . جنبه ی دیگر ، شامل رشد اجتماعی ، شخصیتی بر اساس معیار های مشخص است .

درک مفهوم کودک و کودکی همواره مورد تلاش بوده است . هر جامعه ای بسته به نوع دیدگاه و نگرشی که دارد و بر اساس طبیعت فضای اجتماعی که بر آن حاکم است از کودکی مفهوم سازی جداگانه ای دارد . در برخی مقالات آمده که در غرب ، کودکی زاییده ی دوره ی رنسانس یعنی دوره ی قبل از رشد علم و صنعت و همگام با رشد اندیشه ها مثل آزادی است و کودکی به عنوان یک مفهوم به صورت یک ساختار و پدیده ارائه شده است و طبیعتا تا امروز و فردا های پیش رو این مفهوم ادامه خواهد داشت ، که شاید به زمان ها و عصور زیادی برای تکمیل چارچوب ها و حوزه های خود احتیاج دارد .

پس معنای کودکی طبعا بر اساس مفاهیم ، فرهنگ ها و به طور کلی زیست جهان افراد یک جامعه است که از جامعه ای به جامعه ی دیگر بر اساس ویژگی های آن متغیر است . اما واقعیت این است که حذف مرزبندی ها و دید جهانی به کودکان و دنیای کودکان امری ضروری است . یک سری از مفاهیم مشترک وجود دارد که بر اساس اصول و قوانین اخلاقی و انسانی بین جوامع مشترک است . 

آموزش اصول اخلاقی مشترک به کودکان

اصولی همچون : صلح و مذاکره کردن در کودکان که یکی از آرمان های جهان پاک و بدون جنگ است . لازمه ی کودکی به عنوان یکی از مهم ترین مقوله های اجتماعی ، آموختن مهارت هایی است که در رشد و شخصیت کودک از اهمیت بالایی برخوردار است . یکی از مهم ترین این مهارت ها آموزش روابط اجتماعی صحیح به کودک است که خود زیر مجموعه های زیادی دارد که در مطالب قبل مفصل در مورد آن ها سخن گفته شده است از جمله ی آن ها : ۱ – آموزش عذرخواهی کردن به کودک  ۲ – آموزش به نوبت صحبت کردن به کودکان  ۳ – آموزش احترام به دیگران   و … است .

کودک آزاری

یکی از مورد بحث ترین مفاهیم تلخی که امروزه در جهان اطراف وجود دارد ؛ کودک آزاری  و خشونت علیه کودکان است . کودک آزاری به عنوان یک فاجعه ، یک جنایت به شکل های مختلف ، جسمی ، عاطفی ، روحی و جنسی امروزه در همین نزدیکی ما رخ می دهد و حتما و به شدت بر رشد و شخصیت کودک تاثیرات منفی می گذارد .

آسیب های کودک آزاری آینده ی کودکان را دستخوش اختلالاتی می کند که ممکن است ، آینده ی یک جهان را به دنبال آن ، به خطر بیندازد . کمترین آسیب هایی که در پس کودک آزاری ، او را نابود می کند : افسردگی کودکان ، پرخاشگری در کودکان ، از بین بردن نگرش مثبت در کودکان ، ترس های مستمر در کودکان که شامل اضطراب ، کابوس های شبانه و اشکال در خوابیدن کودک ، ترس از ایجاد روابط اجتماعی و به دنبال آن ترس از رفتن به مدرسه را نیز می تواند ، داشته باشد .

به امید روزی که در کشورمان خشونت علیه کودک ، خشونت علیه زنان ، که بعضا به صورت کاملا رسمی ( ازدواج کودکان زیر ۱۶ سال ) انجام می شود ، از بین برود .

 

کودک 1

 
 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان  

با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

 

www.heiroo.com

مشاوره روانشناسی هیروو اینستاگرام

کانال تلگرام مشاوران هیروو

درباره نویسنده:

3 نظرات

 1. حمید فروردین ۵, ۱۳۹۷ در۶:۰۵ ب.ظ - پاسخ

  کودَک یا بچه به انسان خردسال (دختر و پسر) گفته می‌شود. برابر دیگر کودک در زبان فارسی واژه بچه می‌باشد.
  واژه کودک از ریشه واژه پهلوی kuk به معنای کوتاه می‌باشد و با واژه‌های کوتاه و کوچک هم خانواده می‌باشد. این واژه به بزرگ نشدن و سادگی و پاکی نیز اشاره دارد.
  در حقوق بین‌الملل
  در کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل متحد، کودک به هر انسانی که زیر هجده سال تمام باشد گفته می‌شود؛ مگر این که مطابق قانون حاکم بر آن شخص، سن کمتری برای رشد او مقرر شده باشد.
  در حقوق ایران
  به مانند بیشتر نظام‌های حقوقی، دورهٔ کودکی به دو دوره بخش می‌شود:
  • دورهٔ عدم تمیز
  • دورهٔ تمیز
  در حقوق ایران، تعریف قانونی از دورهٔ تمیز نشده‌است. کودکی که در دورهٔ تمیز باشد، کودک مُمَیِّز گفته می‌شود و آن عبارت از کودکی است که گرچه سن و سال کمی دارد، ولی شعورش به امور روزمره می‌کشد و سرش در خرید و فروش‌های عادی کلاه نمی‌رود و هنجارهای روزمرهٔ مردم را تا حد متعارف می‌داند. کودک غیر ممیز نیز کسی است که پا به دورهٔ تمیز نگذاشته باشد. پس دورهٔ عدم تمیز، به دورهٔ زندگانی کودک، پیش از دورهٔ تمیز، گفته می‌شود.
  در برخی از کشورها برای دورهٔ تمیز، سنی معین شده و اگر کودک به آن سن رسیده باشد، ممیز محسوب می‌گردد. برای نمونه قانون مدنی آلمان، سن هفت سال تمام را پایان دورهٔ عدم تمیز کودک می‌داند و از آن به بعد، کودک، ممیز محسوب می‌شود. در این قانون، یکی از گروه کسانی که اهلیت استیفا به دست خودشان را ندارند، کودکانی نام برده شده‌اند که هنوز هفت سالشان تمام نشده‌است.
  ه‍وش هیجانی
  ه‍وش هیجانی عبارتند از شناخت و درک کنترل افکار و احساسات و ارتباط دادن مناسب آن‌ها به دیگران طوری‌که با دیگران همدلی نموده و این توانایی را به افراد بدهد که با دیگران تعامل کنند. برنامه ه‍وش هیجانی بایست از خردسالی در طول سالهای مدرسه در خانه و در اجتماع آغاز می‌شود. زمانی که این دسته از برنامه‌های آموزشی به کودکان ارائه می‌شود عملکرد تحصیلی آن‌ها رشد می‌کند. هنگامی که کودکان فاقد قابلیت کنترل آشفتگی‌های خود باشند به خوبی نتوانند تمرکز کنند یابشنوند دربرابر تکانش‌های خود مقاومت نشان ندهند و در برابر فعالیت‌های مربوط به یادگیری احساس مسئولیت نکنند از منابعی که یاری‌گر پیشرفت تحصیلی آنهاست محروم خواهند شد. برنامه‌های مبتنی برهوش هیجانی به کودک کمک می‌کند تا نقش‌هایشان رادر زندگی بهتر انجام دهند شنونده فعالی باشند ودرهای همدلی را گشوده
  مهارت‌هایی که کودکان برای هوش هیجانی نیاز دارند:
  • آگاهی نسبت به احساسات خویش
  • بازشناسی احساسات دیگران
  • ابراز مستقیم احساسات با به‌کارگیری دایره لغاتی از کلمات احساسی
  • برقراری تعادل میان افکار و شناسایی نحوه تأثیر هریک بر دیگری
  • حساس بودن در برابر افکار دیگران
  • آگاهی نسبت به این مسائل که همیشه احساسات درست ابراز نمی‌شوند
  • بینش نسبت به زاویه دید ونگاه دیگران (چرا او این کار را کرد)
  • انعطاف: قدرت دیدن نقطه نظرات متفاوت دیگران
  • توانایی ایجاد راه حل‌های بیشتر
  • خودآگاهی نسبت به روابط
  • خودگویی‌های مثبت و سازنده
  • شجاعت برای پذیرش خطر عاشق خود ودیگران بودن
  • یک انتخاب برای شادبودن واز زندگی لذت بردن
  • هدفمندی برای دست یابی به سرنوشت خویش برای تفکر سازنده
  توانمندی‌های ه‍وش ثابت هستند اما ه‍.ش هیجانی می‌تواند فراگرفته شود یا بهبود یابد. زمانی که کودکان از نظر ه‍وش هیجانی هوشمند شوند قادر خواهند بود به استعدادهای خود دست یابند دلیل این امر آن است که عملکرد بالای مغز به وسیله تنش محدود شده بدین سان کودک قادر نخواهد بود که تمرکز کرده و به تفکر بپردازد. کودکانی که یادمی‌گیرند به‌طور مثبت فکر کنند قادر خواهندبود که بر هیجانات سخت خود چیره شوند. یادگیری وحافظه تحت تأثیر هیجان‌های شدید قرار می‌گیرند هیجان می‌تواند تأمین‌کننده سوخت برای یادگیری قلمداد شود. کنترل کردن و ابراز کردن مناسب احساسات به کاهش مشکلات رفتاری منتهی می‌شود و نهایتاً به پذیرش بیشتر دیگران کودکانی که هیجان منفی خودشان را به شکل غیرقابل کنترل مثل به هم کوبیدن در و ناسزا ابراز می‌کنند واکنش منفی دیگران را علیه خود برمی‌انگیزد. این بازخوردهای منفی دیگران باعث می‌شود خود ارزشمندی کودکان کاسته شود کودکان می‌خواهند که احساس مهم بودن کنند حمایت شوند مورد احترام باشند صدایشان شنیده شود با مشکلات بجنگند و دوست داشته شوند. هنگامی که آنان این احساسات را در خانه مدرسه تجربه نکنند ممکن است به سمت گروه مخرب رفته تا نیازهای خود را تأمین کنند. مشکلات رفتاری ممکن است نتیجه ه‍وش هیجانی پایین باشد. خشونت نیز ممکن است زاییده احساساتی چون ضعف ناکامی درحاشیه بودن باشد

  • الهام اردیبهشت ۹, ۱۳۹۷ در۳:۴۶ ب.ظ - پاسخ

   سلام و تشکر از مدیریت سایت بابت مطالب خوب و ارزنده ای ک ارائه دادند مبحث کودک آزاری یکی از مسائلی است ک به جرات میتوانم بگویم در سراسر دنیا وجود دارد ک متاسفانه افرادی ک داری اختلات روحی هستن ک به هر دلیل بوجود امده سب آزار کودکان به خصوص آزار جنسی گرفته ک در ایران خودمون متاسفانه نمونه های بیشماری از کودک آزاری را شاهد بودیم ک اگر بخواهیم در عمق این مسیله برویم عوامل بسیاری را میتوانیم به عنوان متغیر علی در نظر بگیریم به شخصه اگه مدام بخوام بگم جامعه ناامن کاری از پیش نمیبریم حداقل کاری ک شاید کم ب نظر بیاد اما درواقع یه حرکت اساسی به شمار میره

   • yazdi اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۷ در۹:۴۵ ق.ظ - پاسخ

    باسلام
    ممنون که مطالب سایت مارو مطالعه می کنید و نظر می دهید.
    انشالله که توانسته باشیم گام کوچکی جهت افزایش اطلاعات و آگاهی خانواده های ایرانی در این امر برداشته باشیم.

پیام بگذارید