• پیشگیری از خودکشی

پیشگیری از خودکشی

پیشگیری از خودکشی

پیشگیری از خودکشی و راههای جلوگیری از آن در نوجوانان و جوانان ؛

دانشجوی نوزده ساله ای که سال دوم دانشگاه بود ، آخرین جملات خود را روی یک نامه ی کوتاه نوشت و به هم اتاقی اش داد و به او توضیح داد که چه موقع باید آن را تحویل دهد . سپس با ماشینش به یک جنگل رفت ، در آن جا توقف کرد و از طریق یک لوله ، دود لوله ی اگزوز را به داخل ماشین هدایت کرد . چند دقیقه بعد بر اثر مسمومیت با مونو کسید کربن  جان خود را از  دست داد .

او یادداشتی از خود به جا گذاشته بود که در آن ، از خانواده اش می خواست او را ببخشند و توضیح داده بود که تنها مشکل او این است که دیگر نمی تواند ادامه بدهد .

همان طوری که آمارهای جامعه ی امروز نشان می دهند ، باید مسئله خودکشی را جدی بگیرند . منطقی به نظر نمی رسد که نوجوانی که هنوز مقدار کمی از زندگی را طی کرده است ، مرگ را انتخاب کند . اما نوجوان ها ، گه گاه ، زمانی که افسردگی شان به شکل موثری نشده باشد ، ممکن است خودشان را بکشند .

پسرها بیشتر از دخترها خودکشی می کنند ، اما هیچ کس در امان نیست . در آماری که اخیرا از دانش آموزان دبیرستانی گرفته شده ، ۶۰ درصد گفتند که به خودکشی فکر کرده اند ؛ و حدود ۹ درصد گفتند ، دست کم یک بار تلاش کرده اند این کار را انجام دهند .

چرا در سال های اخیر آمار خودکشی در جوانان این قدر زیاده شده است ؟ راههای پیشگیری از خودکشی چیست ؟

اول این که ، امروزه ابرازهای خودکشی به فراوانی در دسترس نوجوانان قرار دارد ( پسرها بیشتر اوقات از سلاح های گرم برای کشتن خود استفاده می کنند و دخترها ، معمولا به خوردن قرص روی می آورند ) اما ، شاید این نکته مهم تر باشد که محققان اعتقاد دارند ، فشارهای زندگی مدرن ، بیشتر از گذشته ها است .

رقابت برای کسب نمرات خوب و ورود به دانشگاه شدید است . همچنین ، روزنامه ها و تلوزیون خشونت های اجتماعی فراوانی را ترسیم می کنند .

فقدان علاقه از سوی والدین ، ممکن است مشکل دیگری باشد . بسیاری از بچه ها در خانه هایی که با طلاق مواجه بوده اند ، بزرگ می شوند .

نوجوان های زیادی هستند که هم پدر ، هم مادرشان شاغل اند و خانواده برای گذراندن ساعات خاصی در کنار همدیگر فرصت های محدودی دارد .

طبق یک مطالعه ، ۹۰ درصد نوجوان هایی که اقدام به خودکشی کرده اند ، بر این باور بوده اند که خانواده هایشان آن ها را درک نمی کرده اند ( البته این شکایت یک جمله ی شایع در میان نوجوان هاست و عوامل دیگری هم در این جا نقش بازی می کنند . )

همچنین ، جوان ها می گویند که وقتی تلاش می کنند در مورد احساسات ، ناراحتی ها ، شکست ها و ناکامی های خود، با والدین شان ارتباط برقرار کنند ، پدر و مادرشان نظر آن ها را رد  و با آن مخالفت می کنند .

مشاوره تلفنی کودک

مخصوصا اگر نوجوان شما دچار افسردگی بوده است ، باید با دقت به علامت های خطری که نشان دهنده احتمال خودکشی هستند ، توجه کنید :

سوالاتی که می تواند نشان دهد که نوجوان شما قصد خودکشی دارد یا خیر و بواسطه ی آن می توان پیشگیری از خودکشی نوجوان را عملی تر کرد :

آیا شخصیت او تغییرات شدیدی کرده است ؟

آیا با دوست یا نامزدش ، درگیری و اختلاف نظر پیدا کرده است ؟ آیا با سایر دوستان یا والدینش مشکل پیدا کرده و از کسانی که قبلا با آن ها صمیمی بوده ، فاصله گرفته است ؟

آیا یک افت بدون توضیح در عملکرد تحصیلی او بوجود آمده است و در برآورده کردن انتظارات خود یا شخص دیگری ( برای مثال انتظارات در مورد نمرات مدرسه ) شکست خورده است ؟

آیا همیشه خسته به نظر می رسد و نمی تواند تمرکز حواس داشته باشد ؟

آیا رفتار طغیان گرانه شدیدی نشان می دهد که توضیحی برای آن وجود ندارد ؟

 

عواملی که ممکن است باعث خودکشی نوجوان شود

آیا حامله شده است و برای سازش با این تغییر بزرگ رندگی ، مشکل دارد ؟

آیا از خانه فرار کرده است ؟

آیا به سوءمصرف داروها یا الکل روی آورده است ؟

آیا شکایت هایی از بیماری های روان تنی ( برای مثال ، سردرد ، درد معده … ) دارد ؟

آیا در عادت های خواب و خوراک او تغییراتی ایجاد شده است ؟

آیا به طرزی غیر عادی نسبت به ظاهر خود بی توجهی شده است ؟

آیا بعضی از با ارزش ترین اشیای متعلق به خود را دور انداخته است ؟

آیا یادداشت ها یا اشعاری در مورد مرگ می نویسد ؟

آیا حتی به صورت شوخی و جوک در مورد خودکشی صحبت می کند ؟ یا اشاره هایی از این قبیل می کند که : این آخرین باری است این جا را مرتب می کنم یا این دیگر به درد من نمی خورد . یا هیچ کس به من اهمیت نمی دهد ( گفتن جملاتی که تهدید آمیز یا تخریب کننده خود فرد باشند ، در ۴ مورد از هر ۵ مورد خودکشی وجود دارد .

آیا قبلا هم برای عملی کردن خودکشی ، تلاشی کرده است ؟

بهتر است برای پیشگیری از خودکشی نوجوانانمان از یک روانشناس متخصص کمک بگیریم .

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در مورد پیشگیری از خودکشی و مشاوره درمانی

با شماره ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان و خانواده

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

 

درباره نویسنده:

پیام بگذارید