• روش های اصلی تربیت کودک 3

روش های اصلی تربیت کودک

روش های اصلی تربیت کودک

روش های اصلی تربیت کودک ؛ تربیت در نظر بیشتر والدین چیزی جز تنبیه کردن کودک  نیست ؛ ولی  واژه ی تربیت در واقع به معنای تعلیم دادن یا پرورش ، شامل مجموعه ای از روش های مثبت و منفی است . وقتی کودکان خود را تربیت می کنید ، به آن ها می آموزید که چطور رفتار کنند . پیش از آن که انجام کاری را از آن ها بخواهید ، به آن ها آموزش می دهید . شما برای آن ها قالب های رفتاری می سازید تا آن چه را که از آن ها انتظار دارید ، ببینید .

پیوسته به آن ها می گویید که انجام چه کاری درست است و در صورت لزوم به آن ها یادآور می شوید که کدام عملشان شایسته تر نیست .

تربیت موثر کودکان آن است که وقتی فرزند شما نیم نگاهی به شما می اندازد تا مطمئن شود عملی که انجام می دهد درست است یا نه ، بگوییم : « درسته ، خوبه » .

2روش های اصلی تربیت کودک

” نه ” قاطع یکی از روش های اصلی تربیت کودک

واکنش تربیتی در قبال کودکی که تازه راه افتاده و دارد به طرف پریز برق می رود ، یک ” نه ” قاطع و محکم است . وقتی در حال تلفن زدن ، فرزند خردسالتان می خواهد مکالمه ی تلفنی شما را قطع کرده با شما صحبت کند ، تربیت صحیح آن است که به او توجه نکنید .

اما اگر خود طفل تصمیم گرفت منتظر تمام شدن تلفن شما بشود ، بهتر آن است که به او توجه کنید و نگاهی از سر لطف به او بیندازید .

تربیت کودک  وظیفه یک روزه نیست و آموزش نظم و انضباط به کودک  ، با یک بار آموزش دادن حاصل نمی شود . پدر و مادر خوب ، کسانی هستند که پایدار و جدی باشند تا روش های تربیتی شان موثر واقع شود .

چیز های زیادی برای یاد دادن به فرزندتان وجود دارد که مستلزم وقت و حوصله است ( مانند ارزش های خانوادگی ، اعتقادات و مهارت ها ) . به علاوه کودک شما همیشه برای آموختن درس آماده نیست .

بنابراین پیشنهاد می کنیم که اول خودتان کسب آرامش را بیاموزید ، در غیر این صورت با حوادث غیر مترقبه و تلاش های ناموفق برخورد می کنید .

1روش های اصلی تربیت کودک

ارزیابی روش های اصلی تربیت کودک

پس از آموختن روش های کسب آرامش ، باید اهدافی را که در سر دارید و نیاز های کودکتان را ارزیابی کنید . اگر به این نصیحت عمل کنید ، در می یابید که باید منتظر چه عواقبی باشید . بعد باید عزمتان را جزم کنید و ثابت قدم باشید ، با هدف سخن بگویید و گفته های خود را جدی بگیرید و آن ها را رها نکنید .

در نهایت باید با دیدی مثبت برای تربیت فرزندان ، اقدام کنید . در ذهن تان تصویری از آن جه می خواهید ، فرزندتان انجام دهد ، بسازید و آن را به خاطر بسپارید تا چنان چه آن را انجام داد ، به او بگویید که از کارش راضی هستید . وقتی کودک با انجام کار هایی که موافق میل شماست ، رضایت شما را به دست آورد ، به آن عادت می کند .

حال اگر در شرایط خاصی بخواهید نارضایتی خود را از رفتارش نشان دهید ، تاثیر آن به مراتب بیشتر از زمانی خواهد بود که به خاطر رفتار های خوبش تشویق نشده است .

 

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان و اطلاعات کافی در مورد روش های اصلی تربیت کودک با رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان در تماس باشید

برای استفاده از خدمات مشاوره برای نوجوان و کودک و کسب اطلاعات بیشتر ، از سراسر کشور ( تهران  ، مشهد و … و شهرستانها )

با مشاوران هیروو

 تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره روانشناس نوجوان و کودک بهره مند شوید

 

درباره نویسنده:

پیام بگذارید