• روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کودک

روش صحیح پاسخ دادن به سوالات زیاد کودک

روش صحیح پاسخ دادن به سوالات زیاد کودک

روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کودک چیست ؟

چرا کودکان زیاد سوال می کنند ؟

چگونه باید به سوال کودکان پاسخ داد ؟

رایج ترین سوالات کودکان کدام است ؟

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کودک 1

همه ی انسان ها وقتی موضوعی را نمی دانند ، سوال می کنند . سوال کردن باعث می شود ما نسبت به آن موضوع درک پیدا کنیم و اطلاعات روشنی بیابیم . همه ی کودکان و به طور خاص کودکان کنجکاو بیشتر از کودکان دیگر سوال می کنند . آن ها به تازگی می خواهند محیط پیرامون خود را بشناسند ، همه چیز برای آن ها تازگی دارد ولی در مورد آن ها هیچ درک روشنی ندارند .

بسیاری از والدین از سوالات زیاد کودکان خسته می شوند و می گویند کودک ما پشت سر هم سوال می کند و ما واقعا برای بعضی از سوال هایش جوابی نداریم. مادری می گفت دختر سه ساله ی من هر وسیله ی کوچکی که می بیند سوال می کنه ” این چیه ” ؟ و وقتی پاسخ می دهیم از داخل جواب ما ده ها سوال دیگر می پرسد.

واقعیت این است که سوال پرسیدن کودکان امری طبیعی است و همه ی بچه ها در دوره های رشدی خود در مورد همه چیز سوال می کنند و وظایف پدر و مادر به عنوان والدین این است که پاسخ سوالات کودکان را بدهند .

هدف کودکان و نوجوانان از سوال پرسیدن چیست و  روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کودک کدام است ؟

کودکان در هر سنی که هستند سوال های متفاوتی می پرسند و توقع جواب های متفاوتی دارند ، والدین باید این امر مهم را در نظر داشته باشند که جنس سوالات یک کودک سه ساله و پاسخی که به آن می دهند قطعا متفاوت با سوالات و پاسخ های یک نوجوان است .

کودکان زیر ۵ سال : در این سن کودک فقط سوال می کند که درباره ی آن موضوع حرف بزند ، گاهی حتی خودش هم معنای سوالش را درک نمی کند ولی با این کار فرصتی برای گفت و گو پیدا می کند . این سن بهترین زمان برای رشد زبان کودک است .

کودکان ۶ تا ۱۲ سال : کودکان در این سن به دلیل قرار گرفتن در اجتماعاتی مثل مدرسه ، چراهایی در ذهنشان ایجاد می شود و می خواهند در مورد آن بیشتر بدانند . بیشتر سوالات در این سن مربوط به ارتباط با دیگران است .

دوره ی نوجوانی : جنس سوالات نوجوان بیشتر اعتراضی است . در این مرحله او نسبت به همه ی ارزش ها دچار تردید شده و می خواهد استقلال خود را در واکنش به ارزش های درونی خانواده و جامعه از طریق سوال های چالشی نشان دهد . مثلا می پرسد اصلا نماز خواندن چه فایده ای دارد ؟ اصلا چرا باید درس خواند ؟

بهترین نحوه ی پاسخ به سوالات کودکان ( روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کودک )

مشاوره کودک راهکارهای مناسبی برای پاسخ به سوالات کودکان در نظر می گیرد ، آن ها معتقدند که دلیل سوالات مکرر کودکان این است که والدین پاسخ جامع و مانع نمی دهند . مثلا اگر به کودک بگوییم گربه حیوان پشمالویی است که چهار دست و پا دارد ، او همه ی حیوانات با این ویژگی را گربه می نامد .

والدین باید در سوال پرسیدن کودکان حوصله به خرج دهند و هرگز از پاسخ دادن سوالات طفره نروند . کودکی که پاسخ سوال هایش را دریافت نکند تفکر خلاق نخواهد داشت .

هنگام پاسخ به سوال کودک از خودش بخواهید هر آن چیزی که درباره ی آن موضوع می داند ، بیان کند . به او بگوییم : “تو چی فکر می کنی” ؟ این امر موجب می شود کودک به تفکر واداشته شود .

به هر سوال کودک متناسب با سن خودش پاسخ دهید و ذهن او را به واسطه ی پاسخ هایی که می دهید دچار ابهام نکنید .

 

رایج ترین سوالات کودکان ( روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کودک )

من از کجا آمده ام ؟

اکثر کودکان زیر هفت سال ، یعنی قبل از رفتن به سن مدرسه در مورد نحوه ی به دنیا آمدن خود سوال می کنند . بعضی از والدین بعد از شنیدن این سوال از فرزندان خود دستپاچه می شوند و فکر می کنند حتما کودک با مسایل جنسی مواجه شده که این سوال را پرسیده ، در صورتی که بسیاری از والدین به طور طبیعی این سوال را می پرسند .

توصیه ی ما به والدین این است که بهترین روش این است که ابتدا از کودک بپرسیم : ” تو چی فکر می کنی ؟ ” با این روش ما میزان اطلاعات کودک از این مسئله را محک می زنیم . اگر پاسخ کودک متناسب با سن خود پاسخ معقول و خوبی بود ما هم بر روی همان پاسخ خودش تمرکز می کنیم .

این را در نظر بگیرید که کودک را بدون پاسخ رها نکنید ، چون اگر شما جواب کنجکاوی او را در خانواده به روش درست ندهید ، دیگران به روش نادرست پاسخ او را خواهند داد . از طرف دیگر ذهن کودک را با مسائل جنسی غیر متناسب با سنش پر نکنید .

 درایت می تواند روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کودک باشد

درک کودکان از به دنیا آمدن هرگز با درک یک بزرگسال از رابطه ی جنسی یکسان نیست . می توانید از طریق داستان های مربوط به این حوزه کودک را یاری کنید . ” من و بابا به درگاه خدا دعا کردیم که خدا به ما یه کوچولو بده ، خدا هم دعای ما رو قبول کرد و ما الان شما رو داریم و از داشتن شما خوشحالیم ”
پاسخ هایی تحت عنوان لک لک ها تو رو آوردن ، ما تو رو از بیمارستان خریدیم و … ذهن کودک را با سوالات بیشتری روبرو می کند .

 

روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کودک

خدا کجاست ؟ خدا چه شکلیه ؟ خونش کجاست ؟

پرسش درباره ی خدا یکی از اصلی ترین دغدغه های بشر از سنین کودکی تا بزرگسالی است و پاسخ به آن نه تنها یک ضرورت است بلکه ، مبنای رشد شخصیت انسان در بزرگسالی و رشد معنویت او خواهد بود . روانشناسی کودک پاسخ به این نوع سوالات کودک را بسیار مهم می داند و نوع ارتباط انسان با هستی را ناشی از تفکرات کودکی درباره ی خدا می داند .

والدین باید این را بدانند که خدای کودک را مهربان ، دوست داشتنی و زیبا بسازند . جوری به سوالات او پاسخ دهید که کودک از خدا یک منبع امنیت در ذهن خود شکل دهد . درک کودکان زیر ۶ ساله از خدا بسیار محدود است ، بیشتر آن ها خانه ی خدا را در آسمان می دانند و از او یک تصور انسانی دارند .

عبارت هایی مثل اگه دروغ بگی خدا میبرتت جهنم ، خدا آدم های بد رو توی آتیش میسوزونه به جز ایجاد ترس و وحشت و عدم برقراری ارتباط با پروردگار ، هیچ جنبه ی تربیتی ندارد .

آدم ها وقتی می میرن کجا میرن ؟ چرا فلانی مرد ؟

کودک در سنین ۳ تا ۶ سال ، بسته به اتفاقات و تجارب شنیداری و دیداری ، به خصوص اگر به تازگی در جریان فوت یک نفر قرار گرفته باشد ، سوالاتی درباره ی مرگ می پرسد .
والدین باید در نظر بگیرند ، پاسخی که به کودک می دهند در برداشت و میزان ترس کودک از مرگ تاثیر دارد . پس هرگز پاسخ هایتان نباید همراه با احساسات شدید و غلیظ باشد . پاسخ شما درباره ی مرگ باید یک تعریف عادی و طبیعی و عاری از هرگونه هیجان ، صریح ، شفاف و متناسب با سن کودک باشد . سعی کنید از نمودهای عینی و بیرونی استفاده کنید ، مثلا ماهی قرمز عید که می میرد ، یک گیاه خشک شده ، گل پژمرده .

هرگز به کودک نگویید او خوابیده است ، بسیاری از کابوس های شبانه ی کودک در اثر همین تصورات نادرست از مرگ شکل می گیرد . هرگز به کودک نگویید به مسافرت دور رفته و برمی گردد ، کودکی که همیشه منتظر است ، بی اعتماد می شود .

 

 

مشاوره تلفنی کودک

 

مشاوره کودک تلفنی رایگان برای روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کودک

در اصول تربیت فرزندان نحوه ی پاسخ دهی به سوالات در شکل گیری شخصیت آینده ی آن ها نقش مهمی دارد . اگر در برخورد با سوالات زیاد کودک خود دچار مشکل هستید ، می توانید با روانشناس کودک و نوجوان در این باره مشورت کنید .

 

 

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در مورد روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کودک و انواع خدمات مشاوره برای کودکان و نوجوانان 

با شماره ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو تلگرام

درباره نویسنده:

یک دیدگاه

  1. آیین اسفند ۲۰, ۱۳۹۶ در۱۲:۵۱ ق.ظ - پاسخ

    از این مطالب خوب بیشتر بگذارید

پیام بگذارید