• روانشناسی نوجوانان

روانشناسی و مشاوره نوجوانان

روانشناسی و مشاوره نوجوانان

روانشناسی و مشاوره نوجوانان در چه مواردی انجام می شود ؟

لزوم مشاوره با مشاور نوجوان ؟

 

برای کمک به نوجوانتان در جهت عبور از بحران ها ، او را به بیان احساساتش وادار کنید . این کار با آگاهی داشتن از روانشناسی و مشاوره نوجوانان حتما شدنی است . شما وقتی اطلاعات خود را در زمینه ی روانشناسی و مشاوره نوجوانان گسترش دهید و آن را کامل کنید می توانید به نوجوان خود بیشتر نزدیک شده تا :

اولا ؛او را از تنهایی و ترس او از طرد شدن نجات دهید و

دوما ؛با او رفیق باشید تا بتواند رازها و حرف های خود را بهتر و راحت تر به عنوان یک دوست نه پدر و مادر به شما بگوید .

شاید وقتی بعد از مدرسه او را با ماشین به منزل می آورید ، این راز را با شما در میان بگذارد . مکان این گفتگو مهم نیست . بلکه ، در هر حال ، دنبال زمان و موقعیتی بگردید که شخص دیگری حضور نداشته باشد تا هر دوی شما بتوانید کاملا به همدیگر توجه کنید .

وقتی او در مورد آن چه در ذهنش می گذرد ، صحبت می کند ، به او گوش کنید ، او را مطلع سازید که او تنها نوجوانی نیست که با طرد شدگی رو به رو شده است و فقط او نیست که با این تضادهای درونی کشمکش دارد .

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

روانشناسی و مشاوره نوجوانان 1

با آگاهی کامل از روانشناسی  و مشاوره نوجوانان راههای ارتباط با نوجوان خود را پیدا کنید

برخی اوقات سایر افراد ( مثل معلم ها ، بزرگسالان دیگر و دوستان نوجوان ) که در زندگی او هستند ، نیز ممکن است عقایدی داشته باشند . به او بگویید که دوستش دارید و از او حمایت خواهید کرد . کارهای خاصی را با هم انجام دهید ، یا او را در موارد خاصی همراهی کنید ، مثلا در یک مسابقه ورزشی ، خرید کردن ، رفتن به رستوران ، یا تماشا کردن یک فیلم . برای او با دوستانش ، جشنی ترتیب بدهید و از این قبیل که خودتان بهتر نسبت به روحیات فرزندتان می دانید .

هر نوجوانی منحصر به فرد است و به امور متفاوتی واکنش نشان می دهد . اگر نگران هستید ، برای کسب پیشنهاد های دیگر با یک ارزیابی با مشاوره نوجوان مشورت کنید .

اگر اضطراب نوجوان شما بر محور مسایل عاشقانه می چرخد ، ارتباط بین شما دو نفر ، می تواند مهم تر از همیشه باشد . چقدر مطلع بودن از مباحث روانشناسی و مشاوره نوجوانان در اینجا می تواند کمک کننده باشد .

 عشق در دوره ی نوجوانی

عشق در دوره ی نوجوانی ، تقریبا همیشه شدید است و برخورد سرد و خونسردانه یا طرد شدن از طرف نامزد یک نوجوان ، می تواند برای او شدیدا دردناک باشد . در این مورد ، شوخی نکنید ، یا اهمیت آن را کم تلقی نکنید .

اغلب مواقعی که یک ماجرای عاشقانه به اتمام می رسد نوجوانان از نطر عاطفی احساس نابودی می کنند و نیاز دارند که در مورد این ضربه و علت به وجود آمدن این جدایی و شکست گفتگو کنند .

البته نوجوانان دانش و تجربه های افراد بزرگسال را ندارند تا بدانند به چه کسی می توانند اعتماد کنند . آن ها باید از طریق آزمون و خطا ، واقعیت هایی را در مورد اعتماد و خیانت ، عشق و وفاداری ، ثبات و رشد یافتگی ، یاد بگیرند .

 

مشاوره تلفنی کودک

تحت هر شرایطی حامی فرزند نوجوان خود باشید

آن ها باید یاد بگیرند که تجربیات روزافزون خود را تفسیر و تکمیل کنند . تا وقتی که این کار را انجام دهند ، پدر و مادر و دیگر بزرگسالانی که با نوجوان ها ارتباط دارند ، باید در دسترس باشند و از آن ها حمایت کرده و هنگام مشکلات ، آن ها را یاری کنند .

متاسفانه ، معمولا اوضاع به این شکل نیست . در بعضی از موارد ، اعضای خانواده آن چنان مشغول هستند که هیچ وقتی را صرف یکدیگر نمی کنند و والدین ، حتی وقتی به نظر می رسد که نوجوانشان برای گرفتن کمک به آن ها نیاز دارد ، به او توجهی نمی کنند‌ .

نقش مشاور نوجوان

در خانواده های طلاق ، یکی از والدین معمولا هیچ وقت در دسترس نیست که بتواند به حرف های نوجوان گوش کند . در این موارد لازم است نوجوان ها بدانند که ایجاد این وضعیت تقصیر آن ها نیست و به هرحال والدین شان در دسترس نیستند .

زندگی همیشه منصفانه نیست ، ولی معمولا پذیرش این واقعیت برای نوجوان ها سخت است ( درمواردی از این قبیل ، اهمیت یک پزشک و یا مشاور نوجوان در دسترس و قابل اعتماد ، مشاور مدرسه ، یا یک روحانی که نوجوان بتواند به او رو بیاورد ، قابل تاکید است . )

نوجوان در طول این دوره ، چه با حمایت والدین و چه بدون آن چیزهای بیشتری در مورد زندگی یاد خواهد گرفت . این درس ها اگر به خوبی فرا گرفته شوند ، می توانند به نوجوان کمک کنند در بزرگسالی موفق تر و خوشحال تر باشد و اگر شما برای راهنمایی نوجوان حضور داشته باشید و با داشتن اطلاعات کافی از روانشناسی نوجوانان ، می توانید او را در گذر از تجربیات سخت زندگی یاری کنید‌ .

 

روانشناسی نوجوانان

خطر خودکشی در نوجوانان

یک نکته مهم دیگر : اهمیت انزوای یک نوجوان خیلی بیشتر از صرف تنهایی او است . هنگامی که نوجوان ها از نظر عاطفی و جسمی در انزوا قرار می گیرند ، درد و رنجشان می تواند خرد کننده باشد ، مخصوصا اگر این انزوا چندین ماه ، یا سال طول بکشد .

اگر نوجوان ها کوشش کنند که محیط اطراف خود را تغییر دهند و از تنهایی بگریزند ( یا هر چیز دیگری که سبب ناراحتی آن ها شده باشد ) اما موفق نشوند ، ممکن است تصور کنند که آینده حتی از زمان حال هم بدتر خواهد بود .

ناامیدی در نوجوانان 

ممکن است امیدشان به ناامیدی تبدیل شود و هنگامی که همه چیز از دست رفته به نظر برسد ، ممکن است خودکشی را تنها راه حل موجود بدانند . متاسفانه این نوجوان ها این واقعیت را نمی بینند که خودکشی « یک راه حل همیشگی برای مسایل موقتی آن ها » است .

شما چگونه می توانید نوجوان هایی را که به این مشکلات دچارند ، تشخیص بدهید ؟ اگر روابط آن ها با دوستانشان تغییر کند ، اگر عملکرد درسی آن ها افت خیلی شدیدی پیدا کند ، یا اگر به نظر شما ، جنبه های دیگری از رندگی آن ها کاملا متفاوت با گذشته بشود ، فورا از افراد متخصص کمک بگیرید .

هر علامتی را که نشان می دهد نوجوانتان در صدد خاتمه دادن به زندگی خود است ، مورد توجه قرار دهید . نوسان خُلق مزمن ( یا حتی کوتاه مدت ، ولی شدید ) باید فورا شما را وادار کند که یک ارزیابی تخصصی ترتیب دهید .

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در مورد روانشناسی و مشاوره نوجوانان  و خدمات مشاوره برای کودکان و نوجوانان 

با شماره ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو تلگرام

 

درباره نویسنده:

پیام بگذارید