• خودکشی نوجوانان 1

خودکشی نوجوانان

خود کشی نوجوانان

خودکشی نوجوانان به چه علت است ؟

علل خودکشی نوجوانان چیست ؟

چرا نوجوانان دست به خودکشی می زنند ؟

خودکشی چیست ؟

 

احتمالا شما هم فیلم دو دختر نوجوان قبل از خودکشی را در فضای مجازی دنبال کرده اید . خودکشی بر خلاف سایر مشکلات روانی ویژگی سرایت پذیری دارد ، به این معنی که تماشا و انتشار این قبیل تصاویر و فیلم ها در بین نوجوانان می تواند جنبه ی ترویجی داشته باشد . تحقیقات نشان داده است در سال ۱۹۶۲ که مرلین مونرو دست به خودکشی زد و پوشش رسانه ای گسترده ای در پی داشت ، در ماه های بعد %۱۲ آمار خودکشی در آمریکا افزایش یافت .

خودکشی به عنوان اقدامی آگاهانه برای پایان دادن به زندگی خود ، از دیرباز در جوامع بشری وجود داشته و همواره مورد تحلیل و بررسی روانشناسان و جامعه شناسان قرار گرفته است .

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

خودکشی نوجوانان 1

 

خودکشی ، هشتمین عامل مرگ در بزرگسالان و سومین عامل مرگ بعد از تصادفات و قتل در نوجوانان و جوانان می باشد . همانند اغلب کشورهای جهان نسبت خودکشی در ایران نیز در چند دهه ی اخیر افزایش قابل ملاحظه ای یافته است و به همین علت از موضوعات مهم بهداشت روانی به ویژه در نوجوانان است .

احساس ناامیدی نوجوانان

همه ی نوجوانان در دوره ای از زندگی خود احساس ناامیدی و درماندگی را تجربه می کنند ، همه ی  نوجوانان و حتی بزرگسالان در زندگی دچار مشکل می شوند ، اما چرا تنها عده ی خاصی از افراد تنها راه حل موجود را خودکشی می دانند ؟

پاسخ به این سوال می تواند کمک بزرگی به افرادی که افکار خودکشی دارند کند و راهکارهای موثری برای پیشگیری از اقدام به خودکشی ارائه کند .

خصوصیت مشترک مابین افرادی که اقدام به خودکشی می کنند ، داشتن این باور است که خودکشی تنها راه غلبه بر احساسات غیرقابل تحمل است . در تراژدی خودکشی ، آشفتگی و مشکلات عاطفی به حدی شدید می شود ، که فرد را در یافتن راه حل های مختلف حل مشکل ناتوان می سازد .

علل خودکشی نوجوانان

خودکشی نوجوانان علت های روانی و اجتماعی متفاوتی دارد . ما در اینجا به علل روانی فردی و خانوادگی موثر در خودکشی می پردازیم :

الف ) علل فردی :

اختلالات خلقی مانند افسردگی اساسی و اختلال افسردگی دو قطبی می تواند عامل مهمی در اقدام به خودکشی باشد . نوجوانانی که افسردگی دارند معمولا تفکرات منفی بسیار زیادی دارند ، آن ها فکر می کنند مشکلاتشان هیچ وقت حل نمی شود ، احساس تنهایی بسیار شدید می کنند و نمی توانند در هنگام بروز مشکل ، مسائل خود را  به نحو درست حل و فصل کنند . نوجوانان با اختلالات افسردگی دو قطبی به دلیل دوره های شیدایی و انرژی زیادی که تجربه می کنند ، بیشتر در معرض خطر خودکشی  قرار می گیرند .

سوء مصرف مواد ، الکل و مواد توهم زا می تواند بر نحوه ی قضاوت فرد اثر بگذارد و نوجوانانی که از این مواد استفاده می کنند دچار تحریف های شناختی و رفتاری می شوند ، این افراد توانایی تصمیم گیری ندارند و در موقعیت های آسیب زا بیشتر درگیر خودکشی می شوند .

عدم اعتماد به نفس نیز یکی دیگر از عوامل مهمی است که در بروز این مشکل نقش دارد . نوجوانی که اعتماد به نفس ندارد بسیار بیشتر از نوجوانان دیگر در معرض خطر است .

شکست های فردی مانند تمام شدن یک رابطه ی عاطفی یا افت تحصیلی می تواند احساسی در فرد ایجاد کند که پوچی و بی معنایی زندگی را در نوجوان تقویت کند و او را به سمت خودکشی سوق دهد .

خودکشی نوجوانان

ب) علل خانوادگی :

عدم ارتباط عاطفی نوجوان با خانواده

تحمیل ازدواج اجباری به نوجوان

اختلافات شدید خانوادگی

وجود سوابق خودکشی در خانواده

تبعیض میان فرزندان از سوی خانواده

نشانه های خودکشی در نوجوان

تهدید یا صحبت کردن در مورد کشتن خود

ابراز آمادگی برای مرگ ( مثل بخشیدن دارایی های خود ، نوشتن وصیت نامه ، نامه های وداع یا خداحافظی )

احساس بی کسی و ناامیدی نسبت به خود و یا سایرین

تغییر در عادات خوردن و ساعات خواب

غفلت از ظاهر شخصی

عدم واکنش نسبت به تحسین و ستایش

از آنجایی که خودکشی در نوجوانان به دلیل شرایط خاص این سنین شایع تر است ، بحث پیشگیری اهمیت بسیار زیادی دارد . برای جلوگیری از این اتفاق باید انگیزه های نوجوان را از خودکشی دانست ، افکار خودکشی او را بررسی کرد و بتوان به او کمک کرد تا از روش های مقابله ای کارآمد در مقابله با مشکلات استفاده کند . به همین جهت در مقاله ی بعدی در مورد راهکارهای جلوگیری از خودکشی نوجوانان بحث خواهیم کرد .

 

مشاوره تلفنی کودک

 

مشاوره تلفنی

اگر علایم هشدار دهنده ای  را در نوجوان خود دیدید ، بهتر است از یک متخصص و روانشناس کودک و نوجوان کمک بگیرید ، از او بخواهید شما را راهنمایی کند که در آن موقعیت چه طور این بحران را مدیریت کنید و بتوانید از وقوع این اتفاق جلوگیری کنید . اگر در آن لحظه به روانشناس دسترسی ندارید می توانید از طریق مرکز تخصصی کودک و نوجوان از خدمات مشاوره ی تلفنی و مشاوره آنلاین بهره مند شوید .

 

نویسنده : محیا مرادی

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در مورد خودکشی نوجوانان و کمک گرفتن از مشاوره کودک و روانشناسان و متخصصان مرکز مشاوران هیروو واقع در غرب تهران 

با شماره ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان و خانواده

 

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو تلگرام

 

درباره نویسنده:

پیام بگذارید