خودارضایی نوجوان

خودارضایی نوجوان – بلوغ جنسی پسران ، بخش دوم

علاوه بر رشد عضلانی و سایر جنبه های دیگر رشد که در بخش نخست ذکر شد ، پسر های نوجوان متوجه تغییرات دیگری هم در بدن خود خواهند شد . به عنوان مثال ، اگر چه پسرها در تمام عمرشان ( حتی قبل از تولد و در شکم مادر ) شاهد سفت و راست شدن آلت تناسلی (نعوظ) خودهستند ؛ اما این حالت در اوائل و اواسط بلوغ به علت افزایش هورمون های مردانه ، به دفعات خیلی بیشتری اتفاق می افتد .

همه ی پسرها ، گاهی بدون هیچ پیش بینی قبلی ، شاهد راست شدن آلت خود هستندو ممکن است هیچ کار خاصی که باعث این حالت شود انجام نداده باشند .این حالت در زمان خواب نیز به دفعات رخ می دهد .

همچنین ، این هورمون ها باعث می شوند که احساس های شهواتی تازه ای شکل بگیرند و حساسیت دستگاه تناسلی پسرها زیادتر شود . در دخترها نیز مشابه این حالت در پستان ها و ناحیه تناسلی رخ می رهد .

انزال شبانه یا احتلام

درخلال مرحله SMR 3 و SMR 4 مسائل جنسی محتوی رویاها و خواب ها ، را تشکیل می دهند و تقریبا ، همه ی پسرها انزال شبانه یا احتلام را تجربه می کنند ؛ حالتی که در طی آن در خواب ، مایع نطفه از آلت خارج می شود .

خودارضایی

این حالت ، عادی و طبیعی است و با افزایش سن از دفعات آن کاسته می شود و در نهایت ، کاملا قطع خواهد شد .
موضوع بعدی ، مسئله خود ارضایی است .

این امر یک رفتار شایع ، در نوجوانی ( همین طور در سنین کمتر ) است . در حقیقت پسرها قبل از شروع بلوغ ، از طریق دوستانشان با خود ارضایی ( تحریک ناحیه ی تناسلی توسط خود فرد )  آشنا می شوند . در خلال دوره ی بلوغ ، به طور تقریبی همه ی پسرها و خیلی از دخترها ، خود ارضایی می کنند . علی رغم تمام شایعات و باور ها و افسانه هایی که در مورد خطرات این امر وجود دارد ؛ این رفتار هیچ نوع ضرری ندارد .

علایم و نشانه های بلوغ جنسی

مسئله دیگری هم وجود دارد و لازم است در مورد آن بحث شود . از آن جا که نوجوان ها ( به ویژه در مراحل اولیه ی بلوغ ) نیاز دارند که حریم شخصی شان حفظ شود ، احتمالا فرصت چندانی ندارید که بتوانید برای تعیین مراحل SMR ، بدن او را نگاه کنید !

اما به هرحال می توانید حدس هایی بزنید . مثلا ، اگر قد کشیدن دخترتان شروع شود ، و نشانه های رشد پستان را در او ببینید ، به احتمال زیاد از نظر رشد پستان در مرحله ی SMR 3 و از نظر رشد مو های شرمگاهی ، در مرحله SMR 2 است ، چون در این دوره ها سریع ترین افزایش قد رخ می دهد .

همچنین ، اگر اولین قاعدگی او شروع شود ، رشد جنسی وی در اواخر SMR 3 یا SMR 4 است . به همین ترتیب ، اگر قد کشیدن پسرتان شروع شود ، در مرحله ی SMR 3  قرار دارد . اگر زیر بغل ، یا بالای لبش مو رشد کند ، یا صدایش دو رگه شود ، به احتمال زیاد در مرحله ی SMR 4 است . و اگر وزنش زیادشده و اندام هایش در حال تکمیل شدن است ، به مرحله ی SMR 5 نزدیک شده است .

سن شروع تمایل برای برقراری ارتباط با جنس مخالف

سن شروع تمایل برای برقراری ارتباط با جنس مخالف ، تنها به مقدار هورمون های دخترها و پسرها بستگی ندارد . هر چند که انگیزه های جنسی خود نوجوان و مرحله ی رشد او خیلی موثرند ، اما عوامل مهم دیگری هم وجود دارند . این عوامل عبارت اند از این که اولا در کلاس چندم است ، و ثانیا ، عقاید و رسوم جامعه و همچنین هم سالانی که با نوجوان در تماس هستند ، در زمینه نحوه ی ارتباط با جنس مخالف چگونه است .

این عوامل اجتماعی گاهی می توانند نوجوان را حتی در شرایطی که هنوز آمادگی ندارد ، تحت فشار بگذارند که با جنس مخالف ارتباط برقرار کند . برعکس ممکن است نوجوان به این رفتارها تمایل داشته باشد ، ولی عوامل اجتماعی مانع او شوند .

حتی با وجود این که ارتباط با جنس مخالف و سایر مسائل اجتماعی اموری پیچیده اند و تحت تاثیر عوامل زیاد یرقرار دارند ، اما باز هم مراحل  SMR برای والدین سودمند هستند و به آن ها کمک می کنند تا بتوانند پیش بینی کنند که نوجوانشان ظرفیت چه چیزهایی را دارد . با کمک گرفتند از مراحل SMR به عنوان یک راهنما ، بهتر می توانید فرزندتان را رهنمایی و هدایت کنید و کلا پدر و مادر بهتری باشید .

توسط |آذر ۲۲ام, ۱۳۹۶|دسته‌بندی نشده|0 نظر

درباره نویسنده:

پیام بگذارید