• تف کردن ، زدن و گاز گرفتن

تف کردن ، زدن و گاز گرفتن در کودکان

تف کردن ، زدن و گاز گرفتن

تف کردن ، زدن و گاز گرفتن ؛ تمام این اعمال ، رفتار های نابالغی هستند که بسیاری از کودکان دو ساله ، سه ساله و یا چهار ساله – و گاهی حتی بعد از آن – به عنوان واکنشی به ناراحتی یا هیجان ، از خود نشان می دهند .

وظیفه ی شما این است که پیش از اینکه این رفتار ها از کنترل شما خارج شوند ، به اصلاح آن ها بپردازید . در صورتی که این رفتار ها ادامه یابند ، کودک شما در موقعیت های اجتماعی ، چندان پذیرفتنی و مقبول نخواهد بود .

از ابتدا جلوی تف کردن ، زدن و گاز گرفتن کودکان را بگیرید .

درست از اولین باری که کودکتان چنین واکنشی را نشان می دهد ، یعنی تف کردن ، زدن و گاز گرفتن را در رفتار های خودش دارد ،  نارضایتی خود را به او بگویید .

۱ – درباره ی رفتار او با کودک صحبت کنید و برچسب بزنید . اگر کودکتان هنوز حرف نمی زند به عملش با گفتن کلمات « تف کردن ، زدن ، گاز گرفتن ممنوع » ، « تف ننداز » و یا « لگد نزن » برچسب بزنید .

با صدای قاطع صحبت کنید تا بداند که کار بدی انجام داده است ؛ ولی عصبانی نشوید . اگر کودک ، آن قدر بزرگ شده است که حرف شما را می فهمد ، به روشنی به او بگویید که این گونه رفتار هایش پذیرفتنی نیستند .

۲ – به طور دقیق ، عواقب کار کودک را به او بگویید . اطمینان یابید که کودک به خوبی می داند که اگر به زدن خواهرش ادامه دهد ، چه اتفاقی خوا هد افتاد ( که شامل پی آمد های منفی مثل محرومیت موقت و یا گرفتن امتیاز خاصی از کودک خواهد بود . )

تف کردن ، زدن و گاز گرفتن 4

رفتار های جایگزین را بجای تف کردن ، زدن و گاز گرفتن به آن ها بیاموزید .

۱ – به کودک ، بیاموزید که وقتی می خواهد گاز بگیرد و یا کتک بزند ، رفتار های دیگری را جایگزین آن کند . تعیین کنید که چه هنگامی این رفتار ها اتفاق می افتند . توجه کنید که کودک در چه زمان و در چه موقعیتی ، شروع به گاز گرفتن و یا کتک زدن می کند و از این اطلاعات برای پیشگیری یا تغییر آن ها استفاده کنید .

اگر کودک هنگامی که خسته است شروع به گاز گرفتن می کند ؛ وقتی خواب بعد از ظهرش را نکرده است ؛ اجازه ندهید با کودکان دیگر بازی کند .

۲ – به او رفتار های دیگری را بیاموزید . کودک خردسالی ، هر وقت که کودکان دیگر می خواستند با اسباب بازی هایی که او در حال بازی کردن با آن ها بود بازی کنند ، آن ها را گاز می گرفت .

والدینش به او عکس العمل دیگری را آموختند . از او خواستند که بگوید : « الان نوبت تو و بعدش نوبت من . باشه ؟ » و در صورت لزوم ، از بزرگ تر ها کمک بگیرد .

هنگامی که او بدین ترتیب رفتار می کرد ، مورد تحسین و تشویق قرار می گرفت . به کودک دیگری آموزش داده شده بود که به جای زدن هم بازی هایش در چنین حالتی ، از آن جا کنار برود و بگوید که دیگر بازی نمی کند .

بکوشید تا پیشگیری کنید .

قبل از اینکه کودکان شروع به بازی کنند ، محدودیت هایی را تعیین کنید . قوانینی بگذارید تا بشود تا آن جایی که می توانید از تف کردن ، زدن و گاز گرفتن ، جلوگیری کنید . مثلا اینکه می توانید به آن ها آموزش دهید که بازی نوبتی باشد و یا اینکه ابتدا طرف مقابل شروع کند .

کودکان را تشویق کنید که با یکدیگر دوست باشند و احساس دیگران را درک کنند . آن ها را در حین بازی زیر نظر بگیرید و بر بازی آن ها نظارت کنید .

زمان های بازی را طوری تقسیم کنید که کمتر مشکل ایجاد شود . برای مثال اگر آن ها در مدت بیست دقیقه به بازی ساکت و آرام پرداختند ، به کودک پاداش دهید ؛ به عنوان جایزه به آن ها مثلا شیر و بستنی بدهید . البته ، همیشه اطمینان یابید که کودک می داند منظور از بازی ساکت و آرام چیست ؟

کودک را برای کنترل خوبش تقویت کنید .

تف کردن ، زدن و گاز گرفتن 1

برای اینکه همیشه رفتار های مناسب به کار گرفته شوند ، اطمینان یابید که کودک می داند شما چقدر به اینکه او می تواند خودش را کنترل کند ، افتخار می کنید .

۱ –  برای تف نکردن ، نزدن و یا گاز نگرفتن ، کودک را تحسین کنید و به او جایزه بدهید .

۲ – جدولی از پیشرفت کودک تهیه کنید . جدولی تهیه کنید که در ان روزهایی را که کودک در ان ها گاز نگرفته است ، کتک نزده است و یا اینکه تف نکرده است ، ثبت کنید . اگر این رفتار ها در مدرسه نیز اتفاق می افتند بهمدرسه نامه ای مبتنی بر رفتار خوب کودک در منزل بنویسید . ترتیبی دهید که معلم هر روزی که کودک شما رفتار خوبی داشت ، نامه ای به منزل بفرستد .

اگر کودک مدام و بشدت دیگران را گاز می گیرد ، از مشاورین متخصص کمک بگیرید .

زمانی که تلاش های هوشیارانه ی شما در کنترل گاز گرفتن کودک موثر واقع نشد و هنوز کودک ، در حال آسیب رساندن به دیگران است ، موقع آن رسیده است که کودک را به مراکز مشاوره برده و از مشاوران و روانشناسان متخصص کمک بگیرید .

مشاوره تلفنی

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در مورد تف کردن ، زدن و گاز گرفتن  و در راستای آن  خدمات مشاوره برای کودکان و نوجوانان 

برای استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و متخصص روانشناسی و کسب اطلاعات بیشتر ، از سراسر کشور ( تهران  ، شیراز و … و کلیه شهرستانها )

با مشاوران هیروو

تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره روانشناسی بهره مند شوید

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

 

درباره نویسنده:

5 نظرات

 1. آموزش شهریور ۲۲, ۱۳۹۶ در۵:۵۰ ق.ظ - پاسخ

  ممنون از سایت خوبتون

 2. مزایده مهر ۲, ۱۳۹۶ در۱۰:۳۹ ب.ظ - پاسخ

  سایتتون عالیه به سایت ما هم سر بزنید

  • heiroo مهر ۳, ۱۳۹۶ در۹:۳۰ ق.ظ - پاسخ

   ممنون از شما

 3. سوسن اسفند ۱۹, ۱۳۹۶ در۱:۴۳ ب.ظ - پاسخ

  سلام من کودک ۱۸ماهه دارم هی تف میکنه دیگه از دستش خسته شدم من نمیدانم چه کار باید بکنم اصلان به حرف من کوشش نمیده من باید چه کار باید بکنم لطفا من روراهنمای بکنید باتشکر

 4. مونا پورسینا فروردین ۱, ۱۳۹۷ در۶:۰۹ ب.ظ - پاسخ

  سلام من کودک ۴ و نیم ساله ای دارم که مرتب بخصوص وقتی از کاری او را منع میکنیم تف میکند واقعا خسته شدم ممکنه کمکم کنید

پیام بگذارید