• نوجوانی

تعریف نوجوانی

تعریف نوجوانی

تعریف نوجوانی چیست ؟

چه مواردی را در رابطه با نوجوان باید رعایت کنیم ؟

 

پس از پایان یافتن دوره ی کودکی ، فرد وارد مرحله ای می شود که شرایط آن با شرایط دوره ی قبلی کاملا متفاوت است. این دوره به دوره ی نوجوانی معروف است . نوجوان در این دوره شرایط و توقعات تازه ای دارد که نمی توان آن را با دوره ی قبلی وی یکی دانست .

به همین جهت است که عده ای این دوره را تولدی دوباره برای فرد نامیده اند . در این مرحله دگرگونی های زیادی در ابعاد مختلف جسمی ، عقلی و احساسی ، به وجود می آید که روی هم شخصیت نوجوان را شکل می دهند .

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

نوجوانی

چه مواردی را باید در رابطه با نوجوانان بدانیم

با در نظر گرفتن بیش از پانزده میلیون نوجوان و جوان کشور ، که نیروی محرکه و پویای جامعه محسوب می شوند ، قابل تأمل است تا به شناخت نگرش ها ، مشکلات و خواسته های آنان توجه شود . برای رسیدن به چنین اهدافی ، شناخت موارد زیر از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند .

  • زبان ارتباطی
  • خصایص رفتار
  •  ویژگی های مربوط به این دوره ی سنی

 نوجوانان و جوانان ما به عنوان نسل بالنده ، پر تحرک ، با نشاط و امیدوار نسبت به آینده به حساب می آیند . پس توجه به مشکلات آنان مانند پرداختن و توجه کردن به اصلی ترین سرمایه های ملی کشور است و جا دارد با تشریح وضعیت فعلی ، آینده روشن و امیدوار کننده ای برای آنها ترسیم شود .

با نوجوانان چگونه برخورد کنیم

برخورد با نوجوان و جوان تکنیک خاصی دارد . در این دوره نوجوان به حرکات و رفتار های منطقی نیاز دارد و همه چیز را از دیدگاه رفاقت ، صمیمیت و دوستی قابل حل می داند . لذا در این سن به هیچ وجه حرف هایی که از راه تحکم و امر و نهی باشد را نمی پذیرد .

 

نوجوانی

 

در این دوره تغییرات مهمی از جمله تغییرات روانی به وجود می آید . همچنین گرایش به سمت گروه همسالان به منظور اجتماعی شدن در وی نمود پیدا می کند . در این مرحله از زندگی ، نوجوان نیاز به استقلال عاطفی ، اقتصادی و تأمین شخصیت مستقل دارد .

از همه مهم تر ، نیاز به تعلق داشتن به گروه خاصی تحت عنوان گروه همسالان و پذیرش وی از طرف آنها را به شدت احساس می کند .

در فرهنگ و بستر آمده است : « نوجوانی انتقال از مرحله ی آخر کودکی به مرحله ی بالندگی و کمال است . » یا دوره ای از جریان تدریجی زندگی را نوجوانی می گویند که با تحول عمیق در جسم و روان و قدرت تجسم و تخیل زیادی همراه است .

بلوغ جنسی در این دوران

مرحله ی بلوغ جنسی در شرایط تحول بهنجاری در دوره ی نوجوانی به وقوع می پیوندد . دوره ی نوجوانی مرز مشخصی ندارد اما تقریبا از ۱۲ سالگی شروع می شود و تا آخر دهه ی دوم زندگی انسان ادامه می یابد .

سازمان بهداشت جهانی ، دوره ی نوجوانی را از ۱۰ تا ۱۵ سالگی و دوره ی جوانی را از ۱۶ تا ۲۵ سالگی تخمین زده است . 

 

مشاوره تلفنی مسائل روانی کودک بد سرپرست

مشاوره تلفنی یکی از راهکار های آسان و سریع برای رسیدگی و برطرف کردن مشکلات شما

دوران نوجوانی یکی از پر فراز و نشیب ترین دوره های زندگی است که نه تنها والدین بلکه خود نوجوانان نیز از ویژگی ها و مسائل آن اطلاعات کاملی ندارند . مشاوران هیروو باستفاده از مشاوره آسان و کم هزینه تلفنی آماده اند با کمک تجربیات و تبهر خود مشکلات شما را حل کنند . کافی است بدون پیش شماره از تلفن ثابت با  ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره روانشناسان و متخصصان کودک و نوجوان بهره مند شوید . 

 

 

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان و خانواده ؛ در مورد تعریف نوجوانی و  مشکلات مربوط به تحولات و تغییرات آن   و خدمات مشاوره برای کودکان ، نوجوانان  و بزرگسالان 

با شماره ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان و خانواده 

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو تلگرام

درباره نویسنده:

پیام بگذارید