• ترک تحصیل نوجوانان 3

ترک تحصیل نوجوانان

ترک تحصیل نوجوانان

ترک تحصیل نوجوانان  تحت تاثیر چه عواملی رخ می دهد  ؟

ترک تحصیل نوجوانان در بین دختران بیشتر است یا پسران ؟

دلایل ترک تحصیل نوجوان چیست ؟

 

اگر نوجوانتان می خواهد ترک تحصیل است :

اگر این سوال را از یک پدر یا مادر معمولی بپرسید ، احتمالا به شما خواهند گفت که داشتن یک مدرک دانشگاهی در تمام زندگی نوجوان بسیار موثر و کمک کننده است . آن ها ممکن است اضافه کنند که داشتن دیپلم دبیرستان ، حداقل چیزی است که هر فردی باید داشته باشد .

پس تعجبی ندارد که ، وقتی یک نوجوان به والدینش اعلام کند ، قصد دارد ، ترک تحصیل کند آن ها وحشت زده شوند . این حرف به معنی فروریختن کاخ آرزوهای پدر و مادر است . هم چنین ، آن ها می توانند پیش بینی کنند که نوجوانشان فرصت های زیادی را از دست می دهد و درهای زیادی به روی او بسته خواهد شد .

نوجوانتان ممکن است تلاش کند که تصمیم خود را برای ترک تحصیل ، به شکل های مختلف توجیه کند . شاید در مدرسه عملکرد خوبی ندارد ، با معلم هایش نمی تواند کنار بیاید ، و هیچ علاقه ای به یادگیری نشان نمی دهد ، یا شاید مشتاقانه می خواهد ، استقلال بیشتری داشته باشد و علاقه مند است که وارد بازار کار شود . شاید هم می خواهد ازدواج کند .

 

 

ترک تحصیل نوجوانان 1

 

 

در یک مطالعه ، نوجوان ها دلایلی برای ترک تحصیلشان عنوان کرده اند که در زیر ، ذکر می شود :

دلایل ترک تحصیل نوجوانان

بیشترین دلیل فقط به این خاطر بود که ناامید شدم ، چون در امتحان قبول نمی شدم . ( ناامید شدن نوجوانان )

خسته شده بودم . نمره می آورم  ولی دیگر خسته شده بودم تقصیر معلم ها بود . درس و کلاس را به اندازه ی کافی جذاب نمی کردند . ( اختلال ADHA )

تو مدرسه به ما یاد نمی دهند که بیرون از مدرسه ، چطور خودمان را با جامعه وفق بدهیم . ( فرار از مدرسه )

اگر نوجوان شما جدا قصد اجتناب از رفتن به مدرسه دارد ، این چند نکته را باید به خاطر داشته باشید :

اول این که ، عقیده ی شما در مورد با ارزش بودن دیپلم درست است . در خیلی از مشاغل ، لازم است که فرد دیپلم دبیرستان را داشته باشد و اگر نوجوان شما ترک تحصیل کند ، قدرت انتخاب بسیاری از مشاغل را از دست می دهد . همچنین ، روز فارغ التحصیلی ، اعتماد به نفس افراد افزایش پیدا می کند و آن ها احساس می کنند کار مهمی را به انجام رسانده اند .

 

شناسایی و کشف استعداد های نوجوان

اما از طرف دیگر ، بعضی از نوجوان ها برای یک زندگی تحصیلی مناسب نیستند . انتخاب های دیگری برای آن ها وجود دارد . برای مثال ، آن ها می توانند حرفه ای بیاموزد و مثل کسی که دیپلم گرفته است ، زندگی شاد و مثمر ثمری داشته باشند .

 

ترک تحصیل نوجوانان 2

 

همچنین ، ممکن است در جامعه ی شما مدارس دیگری ( مثلا مدارس کار و دانش ) وجود داشته باشند که مطابقت بیشتری با نیازهای تحصیلی ( و اجتماعی ) نوجوان شما داشته باشند . از اولیای مدرسه کمک بگیرید ؛ مسئولین مدرسه هم مثل والدین ، نگران ترک تحصیل افراد هستند .

مدرسه ممکن است برای نوجوان های در معرض خطر ، مشاوران مخصوص یا برنامه های جایگزین داشته باشد و معلم ها غالبا در مورد این که چه مشکلی ممکن است مطرح باشد – راه حل های آن – بینش خوبی دارند .

 

مشاوره تلفنی کودک

 

مشاوره تلفنی

برای استفاده از خدمات مشاوره کودک و نوجوان و کسب اطلاعات بیشتر برای مسائل تحصیلی ، بدون پیش شماره از تلفن ثابت با ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره روانشناسان و متخصصان کودک و نوجوان بهره مند شوید .

 

کمک کردن والدین به نوجوانی که قصد ترک تحصیل دارد

بعضی از والدین وقتی نمی توانند نوجوانشان را متقاعد کنند که در دبیرستان باقی بماند ، تصمیم می گیرند که در اجرای این تصمیم به او کمک کنند :

من نمی خواستم این مسئله را برای او آن قدر مشکل کنم که شکافی بین ما ایجاد شود که نتوان به سادگی آن را پر کرد . به او گفتم از تصمیمش پشتیبانی می کنم ، اما امیدوارم یک روز دوباره به مدرسه برگردد و دیپلمش را بگیرد . و او بالاخره ، سه سال بعد این کار را کرد .

ترک تحصیل برای بعضی از افراد مانند فرار کردن از چاهی است که تصور می کردند در آن گرفتار بوده اند . این افراد ، که در مدرسه موفقیتی به دست نمی آوردند ، ممکن است شغلی پیدا کنند که بتوانند از آن بهره بگیرند و ارضا شوند . در این شرایط می توانند اعتماد به نفس تضعیف شده خود را تقویت کنند .

اگر وضعیت نوجوان شما با آن چه توصیف شد ، مطابقت دارد ، به او کمک کنید برنامه ای را طرح ریزی کند که بتواند از لحاظ اقتصادی و اجتماعی زندگی اش را اداره کند ، و ترجیحا این کار را قبل از این که واقعا مدرسه را ترک کند ، انجام دهید .

 

مشاوره ی شغلی

در پیدا کردن محلی برای گرفتن یک شغل به او کمک کنید و شاید یک مشاوره ی شغلی بتواند او را در جهت تشخیص شغلی که برای او مناسب تر است ، کمک کند .

در ضمن او را تشویق کنید با کسانی که قبلا ترک تحصیل کرده اند  صحبت کند ، مخصوصا کسانی که چندین سال قبل چنین کاری کرده اند . هر زمان که آمادگی داشته باشد ، می تواند دوباره به مدرسه برگردد یا فرصت های تحصیلی مختلفی را پیگیری کند . در مورد این وضعیت ، مفصل و کامل با نوجوانتان صحبت کنید ، اما بگذارید خودش تصمیم بگیرد .

 

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در مورد ترک تحصیل نوجوانان

با شماره ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان و خانواده

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو تلگرام

 

 

توسط |شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۶|دسته‌بندی نشده|1 ديدگاه

در باره نویسنده :

يك ديدگاه

  1. محمدی مهر ۱۹, ۱۳۹۶ در ۷:۳۰ ب.ظ- پاسخ دادن

    واقعا در مورد ترس بچه من از مدرسه این مطلب مصداق داره
    ممنون

ثبت ديدگاه