• ترک تحصیل نوجوانان 3

ترک تحصیل نوجوانان

ترک تحصیل نوجوانان

ترک تحصیل نوجوانان  تحت تاثیر چه عواملی رخ می دهد  ؟

ترک تحصیل نوجوانان در بین دختران بیشتر است یا پسران ؟

دلایل ترک تحصیل نوجوان چیست ؟

اگر این سوال را از یک پدر یا مادر معمولی بپرسید ، احتمالا به شما خواهند گفت که داشتن یک مدرک دانشگاهی در تمام زندگی نوجوان بسیار موثر و کمک کننده است . آن ها ممکن است اضافه کنند که داشتن دیپلم دبیرستان ، حداقل چیزی است که هر فردی باید داشته باشد .

پس تعجبی ندارد که ، وقتی یک نوجوان به والدینش اعلام کند ، قصد دارد ، ترک تحصیل کند آن ها وحشت زده شوند . این حرف به معنی فروریختن کاخ آرزوهای پدر و مادر است . هم چنین ، آن ها می توانند پیش بینی کنند که نوجوانشان فرصت های زیادی را از دست می دهد و درهای زیادی به روی او بسته خواهد شد .

نوجوانتان ممکن است تلاش کند که تصمیم خود را برای ترک تحصیل ، به شکل های مختلف توجیه کند . شاید در مدرسه عملکرد خوبی ندارد ، با معلم هایش نمی تواند کنار بیاید ، و هیچ علاقه ای به یادگیری نشان نمی دهد ، یا شاید مشتاقانه می خواهد ، استقلال بیشتری داشته باشد و علاقه مند است که وارد بازار کار شود .

 

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

 

ترک تحصیل نوجوانان 1

 

 

در یک مطالعه ، نوجوان ها دلایلی برای ترک تحصیلشان عنوان کرده اند که در زیر ، ذکر می شود :

دلایل ترک تحصیل نوجوانان

بیشترین دلیل فقط به این خاطر بود که ناامید شدم ، چون در امتحان قبول نمی شدم . ( ناامید شدن نوجوانان )

خسته شده بودم . نمره می آورم  ولی دیگر خسته شده بودم تقصیر معلم ها بود . درس و کلاس را به اندازه ی کافی جذاب نمی کردند . ( اختلال ADHA )

تو مدرسه به ما یاد نمی دهند که بیرون از مدرسه ، چطور خودمان را با جامعه وفق بدهیم . ( فرار از مدرسه )

اگر نوجوان شما جدا قصد اجتناب از رفتن به مدرسه دارد ، این چند نکته را باید به خاطر داشته باشید :

اول این که ، عقیده ی شما در مورد با ارزش بودن دیپلم درست است . در خیلی از مشاغل ، لازم است که فرد دیپلم دبیرستان را داشته باشد و اگر نوجوان شما ترک تحصیل کند ، قدرت انتخاب بسیاری از مشاغل را از دست می دهد . همچنین ، روز فارغ التحصیلی ، اعتماد به نفس افراد افزایش پیدا می کند و آن ها احساس می کنند کار مهمی را به انجام رسانده اند .

 

شناسایی و کشف استعداد های نوجوان

اما از طرف دیگر ، بعضی از نوجوان ها برای یک زندگی تحصیلی مناسب نیستند . انتخاب های دیگری برای آن ها وجود دارد . برای مثال ، آن ها می توانند حرفه ای بیاموزد و مثل کسی که دیپلم گرفته است ، زندگی شاد و مثمر ثمری داشته باشند .

 

ترک تحصیل نوجوانان 2

 

همچنین ، ممکن است در جامعه ی شما مدارس دیگری ( مثلا مدارس کار و دانش ) وجود داشته باشند که مطابقت بیشتری با نیازهای تحصیلی ( و اجتماعی ) نوجوان شما داشته باشند . از اولیای مدرسه کمک بگیرید ؛ مسئولین مدرسه هم مثل والدین ، نگران ترک تحصیل افراد هستند .

مدرسه ممکن است برای نوجوان های در معرض خطر ، مشاوران مخصوص یا برنامه های جایگزین داشته باشد و معلم ها غالبا در مورد این که چه مشکلی ممکن است مطرح باشد – راه حل های آن – بینش خوبی دارند .

 

مشاوره تلفنی کودک

 

مشاوره تلفنی

برای استفاده از خدمات مشاوره کودک و نوجوان و کسب اطلاعات بیشتر برای مسائل تحصیلی ، بدون پیش شماره از تلفن ثابت با ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره روانشناسان و متخصصان کودک و نوجوان بهره مند شوید .

 

کمک کردن والدین به نوجوانی که قصد ترک تحصیل دارد

بعضی از والدین وقتی نمی توانند نوجوانشان را متقاعد کنند که در دبیرستان باقی بماند ، تصمیم می گیرند که در اجرای این تصمیم به او کمک کنند :

من نمی خواستم این مسئله را برای او آن قدر مشکل کنم که شکافی بین ما ایجاد شود که نتوان به سادگی آن را پر کرد . به او گفتم از تصمیمش پشتیبانی می کنم ، اما امیدوارم یک روز دوباره به مدرسه برگردد و دیپلمش را بگیرد . و او بالاخره ، سه سال بعد این کار را کرد .

ترک تحصیل برای بعضی از افراد مانند فرار کردن از چاهی است که تصور می کردند در آن گرفتار بوده اند . این افراد ، که در مدرسه موفقیتی به دست نمی آوردند ، ممکن است شغلی پیدا کنند که بتوانند از آن بهره بگیرند و ارضا شوند . در این شرایط می توانند اعتماد به نفس تضعیف شده خود را تقویت کنند .

اگر وضعیت نوجوان شما با آن چه توصیف شد ، مطابقت دارد ، به او کمک کنید برنامه ای را طرح ریزی کند که بتواند از لحاظ اقتصادی و اجتماعی زندگی اش را اداره کند ، و ترجیحا این کار را قبل از این که واقعا مدرسه را ترک کند ، انجام دهید .

 

مشاوره ی شغلی

در پیدا کردن محلی برای گرفتن یک شغل به او کمک کنید و شاید یک مشاوره ی شغلی بتواند او را در جهت تشخیص شغلی که برای او مناسب تر است ، کمک کند .

در ضمن او را تشویق کنید با کسانی که قبلا ترک تحصیل کرده اند  صحبت کند ، مخصوصا کسانی که چندین سال قبل چنین کاری کرده اند . هر زمان که آمادگی داشته باشد ، می تواند دوباره به مدرسه برگردد یا فرصت های تحصیلی مختلفی را پیگیری کند . در مورد این وضعیت ، مفصل و کامل با نوجوانتان صحبت کنید ، اما بگذارید خودش تصمیم بگیرد .

 

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در مورد ترک تحصیل نوجوانان

با شماره ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان و خانواده

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو تلگرام

 

 

توسط |شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۶|دسته‌بندی نشده|3 نظرات

در باره نویسنده :

3 ديدگاه

 1. محمدی مهر ۱۹, ۱۳۹۶ در ۷:۳۰ ب.ظ- پاسخ دادن

  واقعا در مورد ترس بچه من از مدرسه این مطلب مصداق داره
  ممنون

 2. Adel دی ۲۵, ۱۳۹۶ در ۴:۳۰ ق.ظ- پاسخ دادن

  سلام من تا کلاس ششمم شاگرد اول بودم کلاس هفتمم رو ریاضیمو تجدید شدم و ضریه روحی بدی خوردم و تک مادمو استفاده کردم به خونوادم قول دادم کلاس هشتم جبران کنم اما متا سفانه ترم اول ریاضیمو هم تجدید شوم خیلی خوندم با خواهرم که ریاضیش خوبه خیلی تلاش کردم اما بازم کم شدم معلممون هم گفت حتی اگه ترم دومم هم ۲۰ بگیرم بازم تجدید میشم تروخدا کمکم کنید چیکار کنم هنوز به خونوادم هم نگفتم حتی بعضی وقتا میخوام خودکشی کنم خواهش میکنم کمکم کنید ترک تحصیل کنم چیکار کنم؟😷😞😔😔😔😔😔😔

  • heiroo دی ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۹ ق.ظ- پاسخ دادن

   سلام
   نگرانی و استرس همیشه موضوعات رو پیچیده تر میکنه
   اصلا نگران نباشید و با آرامش به قضیه فکر کنید معمولا مشکلای تحصیلی ریشه ای دیگه دارن
   برای اینکه ما بتونیم به شما بهتر کمک کنیم بهتره که به صورت تلفنی تماس بگیرید و توضیحاتتون رو به مشاوران متخصص ما بگید
   یک سری سوالات از شما پرسیده میشه که میتونه به شما کمک کنه

ثبت ديدگاه