• تربیت نوجوانان 3

تربیت نوجوانان

تربیت نوجوانان

تربیت نوجوانان و نقش پر رنگ و موثر مشاوره ؛ راستی ، در این شرایط دشوار پدر و مادر چه کاری ساخته است ؟ و چگونه می توانند فرزندشان را به جانب صلاح و صواب سوق دهند ؟

نفوذ دوستان هم سال در زندگی نوجوان مرحله ی سه رشد ، پدیده شناخته شده ای است و اگر بخواهید و هر قدر هم که تلاش کنید ، نمی توانید آن ها را از زندگی خود حذف کنید . به جای آن باید آن را به قدر کافی قوی کنید تا در برابر نفوذ امواج فساد برانگیز هم سالانش مقاومت کند . به نظر من ، این کار به چهار طریق امکان پذیر است :

 

تربیت نوجوانان 1

۱ – با فرزند خود ارتباط خصوصی مثبتی ایجاد کنید و به زندگی خانوادگی بها دهید ؛

برای رسیدن به این مهم یکی از راه ها صحبت کردن است . با نوجوانتان به زبان و سیاق تهدید کودکان در سنین کمتر « حالا که می دانی پس بکن . » و یا معامله با کودکان کودکان مرحله ای دیگر رشد « اگر این کارا برای من بکنی ، من هم این کار را برای تو می کنم . » کار درستی نیست .

صحبت به طرز و لحن گفتگو با بچه های کوچکتر ، بی احترامی به نوجوان است . با این طرز صحبت کردن با او قابلیت های نوجوان را دست کم گرفته و او را در مسیر رشد و تکامل افقی که تنها از طریق به کار گرفتن قدرت های جدید استدلال اخلاقی میسر است حر کت نمی دهید و در تربیت نوجوانان عزیزتان ناکام می مانید .

 

تربیت نوجوانان 1

۲ – به فرزند خود کمک کنید تا تصویر ذهنی مثبتی به دست آورد ؛

اصل مهم دیگری در ارتباط با تربیت نوجوانان این است که هر کاری می توانید بکیند تا فرزند شما تصویر ذهنی مثبتی بدست آورد . مورد بوده که فرزندان خود را آنقدر تحقیر کرده و از آن ها انتقاد کرده که بچه ها اذعان می کنند اعتماد به نفس خود را کامل از دست داده اند .

مورد دیگر به این ترتیب بوده که می گویند مادر همیشه به ما درس بزرگی می آموخت اینکه چه داریم مهم نیست ، مهم این است که چه احساسی داریم بچه ها می گفتند که در دوران نوجوانی روحیه ای قوی داشتیم و توانا خلاق و خندان بودیم . یک مادر فرزندانش را تحقیر کرده و مادر دیگر آن ها را می سازد و به عرش می برد .

۳ – ارزش های اخلاقی را به نوجوان بیاموزید ؛

در این مرحله ار رشد اخلاقی و تربیت نوجوانان فر گرفتن ارزش هایی چون ادب ، مهربانی ، صداقت و مسولیت بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد . نوجوان در این مرحله زندگی به ضمیری دست یافته که او را به قبول انسان خوب و شایسته شدن ترغیب می کند .

۴ – توازنی میان استقلال و کنترل ایجاد کنید ؛

آموزش ارزش تفکر مستقل به نوجوان یکی از راه های دور ماندن از گرفتاری ها و رسیدن به رفتار مستقل است . توجه به تعادل ، میان آزادی عمل و کنترل از سوی پدر و مادر یکی از نکات مهم رشد اخلاقی است که بخصوص برای نوجوان این مرحله کاربرد زیادی دارد .

 

 

 

تربیت نوجوانان 5

در نظر گرفتن اقتضای سن وسال در تربیت نوجوانان

در مطالب پیش باشما از شیوه های هم جریان شدن با کودک و ترغیب و تشویق استعداد های او صحبت کردیم . در این جا دو شیوه را با هم ترکیب می کنیم زیرا چهار توصیه ای که ارایه کردیم ، در مواردی به هم جریانی با خواسته او و در مواردی به تحریک و ترغیب استعدادهای او احتیاج دارد .

با استفاده از این توصیه ها می توانید با حمایت از فرزند خویش در مصاف با نقطه ضعف ها ، اقتضای رشد و سن وسال او را هم در نظر بگیرید . علاوه براین توصیه ها که از مرکز مشاوران هیروو منتشر می شود می توانید مراجعه به مشاوره به صورت تلفنی و یا حضوری را در دستور کار خود بگیرید .

در عین حال می توانید به نوجوان کمک کنید تا به تدریج از سرحدات این مرحله از رشد قدمی فراتر گذاشته ، به سوی احساس استقلال بیشتر که پل منتهی به مرحله بعدی رشد فکری است حرکت کند .

برای استفاده از خدمات مشاوره کودک و نوجوان و کسب اطلاعات بیشتر ، از سراسر کشور ( تهران  ، اصفهان و … و شهرستانها )

با مشاوران هیروو

 تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره روانشناس کودک و نوجوان بهره مند شوید

درباره نویسنده:

پیام بگذارید