تحولات نوجوانی

 تحولات نوجوانی

نوجوانان در سنین  ۱۲ تا ۱۷ سالگی با توجه به تغییرات بیولوژیکی و ترشحات هورمونی دچار تغییراتی در رفتار و عملکرد می شوند که اغلب به صورت غیر ارادی می باشد . یکی ار این تحولات نوجوانی تحولات روانی هستند که در ادامه به آنها پرداخته می شود .

تحولات نوجوانی

تحولات روانی در دوره ی نوجوانی

افراد در دوره ی نوجوانی با تحولات روحی گوناگونی ، مانند خودشیفتگی و یا توجه به خویشتن رو به رو می شوند . نوجوانان در این سن یعنی در سن ۱۲ تا ۱۳ سالگی میل به دورن گرایی پیدا می کنند و برای خود اهمیت خواصی قائل می شوند . چین وضعیتی باعث پیدایش حالت هایی می شود ، مانند :

تصور ورود به دنیای بزرگسالان

 پیدایش تصویر این که نوجوان فکر می کند به دنیای بزرگسالان پای گذارده در حالی که در واقع چنین نیست . این پدیده به بحران شخصیت نوجوان در این مرحله مربوط می شود و از ویژگی های تحولات نوجوانی میباشد
در این سن نوجوان بر اثر ترشح هورمون های درونی و تاثیر آنها در نیرو های جنسی به دنبال تمنیات خود می روند که به این جهت در رفتار آنها تغییرات شگرفی دیده می شود . از نظر روانی و عاطفی ، رفتار نامتعادل دارند . آنها در مواجهه با واقعیت ها ، از خود رفتاری خشم آلود و عصبی نشان می دهند .

عاشق شدن و تمایلات عاطفی در تحولات نوجوانی

پیدایش لیبیدو ( به معنی مهر به زندگی یا شهوت زندگی  و در معنی وسیع آن ، نیرو های وابسته به عشق است ). در معنای عام کلمه ، و جز عمده آن ، عشق جنسی است . ولی شامل محبت به خود ، والدین ، کودکان ، دوستان و علاقه به اشیای مادی و حتی علاقه به مفاهیم مجرد هم می شود .
فعالیت لیبیدو باعث می شود نوجوان در سال های ۱۳ تا ۱۴ سالگی و پس از آن ۱۵ تا ۱۶ سالگی دچار تحولات روانی زیادی شود . آرزو های آنها در این دوره حتی برای خود آنها هم گنگ و مبهم است . نمی دانند چه می خواهند و چه باید بکنند . حدود توانایی های آنها برایشان مشخص نیست .

تحولات نوجوانی

نقش هوش نظری در تحولات نوجوانی

در سن نوجوانی خصوصا از ۱۲ سالگی به بعد نوجوانان بیشتر به تمایلات عاطفی گرایش پیدا می کنند . در این سن پسر ها به تجزیه و تحلیل احساسات و پدیده های ذهنی خود می پردازند و  چندان پیش می روند که گاهی باور های جامعه و قید و بند های اجتماعی را مورد بی توجهی قرار می دهند .

اساس بسیاری از ناسازگاری های نوجوانان از همین جاست . پیدایش هوش نظری در نوجوانان آنها را قادر می سازد که از مشاهدات روزانه خود به استنتاج اصول و قواعد کلی بپردازند . بدین ترتیب توجه نوجوان به خود سبب می شود وی به درون گرایی سوق پیدا کند . این حالت تنهایی طلبی گاهی در بعضی نوجوانان به صورت انزوای کامل ظاهر می شود که باعث می گردد نوجوان به خیال پردازی و گاهی به پرخاشگری بپردازد .

درونگرایی نوجوانان

درون گرایی در نوجوان گاهی تا پایان دوره ی نوجوانی ادامه می یابد . روان شناسان از این دوره به نام دوره ی تجلی تضاد های روانی یاد کرده اند که به صورت رفتار های نا متعادل در فرد ظاهر می شود و سر انجام به حالت متعادل اجتماعی و برون گرایی در فرد تجلی می یابد .

مشاوره تلفنی یکی از راهکار های آسان و سریع برای برطرف کردن مشکلات شما

دوران نوجوانی یکی از پر فراز و نشیب ترین دوره های زندگی است که نه تنها والدین بلکه خود نوجوانان نیز از ویژگی ها و مسائل آن اطلاعات کاملی ندارند. مشاوران هیروو با استفاده از مشاوره آسان و کم هزینه تلفنی و حضوری آماده اند با کمک تجربیات و تبهر خود مشکلات شما را حل کنند . نوجوانان و والدین میتوانند بدون  پیش شماره از تلفن ثابت با ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره روانشناسان و متخصصان خانواده و نوجوان بهره مند شوند

درباره نویسنده:

پیام بگذارید