• بیش فعالی و عدم تمرکز ، توره 1

بیش فعالی و عدم تمرکز ، توره

بیش فعالی و عدم تمرکز ، توره

بیش فعالی و عدم تمرکز

·      تفاوت اختلال بیش فعالی و اختلال توره چیست ؟

·      شباهت اختلال توره و بیش فعالی چیست ؟

·      راههای درمان بیش فعالی کدامند ؟

 

بیش فعالی با برخی بیماری های روانی دیگر شباهت ها و تفاوت هایی دارد ، از جمله بیماری های توره ، بیش فعالی و عدم تمرکز ، اختلال سلوک و اختلال یادگیری است . بیش فعالی که به آن کم توجهی هم گفته می شود ، باعث ایجاد  مشکلاتی در برخی موارد از جمله نقص در خواندن و نوشتن ، به خصوص در ریاضیات می شود ، خود این مسئله مشکلات و هزینه های زیادی را بر خانواده ها تحمیل می کند .

در مورد اختلال سلوک و یادگیری هم این مسئله یعنی صرف وقت و هزینه زیاد برای خانواده صدق می کند با این تفاوت که بیش فعالی معمولا با دارو و درمان همراه است و اختلال یادگیری با رویکرد آموزشی به درمان منجر می شود .

بیش فعالی ( ای دی اچ دی ) با بیماری توره و اختلال سلوک  ۸۰ درصد شباهت دارد که این شباهت ها را در مبحث نوروفیدبک یا واکنش های فیزیولوژیک نهفته در مغز هم می توان بررسی کرد .

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

بیش فعالی و عدم تمرکز ، توره

شباهتهای اختلال بیش فعالی و توره

 1.  پراکندگی حواس در هر دو مورد دیده می شود
 2. جنب وجوش بالا
 3. آسیب زدن به وسایل منزل و اطراف خودشان
 4. پرخاشگری کودک با دیگران
 5. مهربانی نا متعارف و بیش از حد
 6. حساس بودن از نظر عاطفی
 7. هوش بالای کودک
 8. پایدار نبودن دوستی
 9. تمایل زیاد  به مصرف دخانیات و مشروبات الکلی
 10. تمایل به سرکشی و فرار از مدرسه و خانه
 11. نپذیرفتن مسئولیتها و کامل انجام ندادن کارها
 12. ابراز احساس نفرت در کودک
 13. میزان زورگویی کودکان توره بیشتر از کودکان بیش فعال است

درمان دارویی اختلال توره

توره و اختلال  سلوک درمان دارویی دارند علاوه بر نام های زیادی که در بازار وجود دارد تاثیرگذارترین دارو ” اوراپ “ نام دارد . برای درمان بیش فعالی هم دارو ” روتالین “بیشترین تاثیر و بازدهی را داشته است . لازم به ذکر است برای درمان و استعمال هر دو دارو مشاوره با متخصصین  بصورت مستمر لازم و ضروری است .

مشاوره تلفنی کودک

 

عوامل ایجاد بیماری

با توجه به بررسی های انجام گرفته می توان گفت که عوامل ژنتیکی تاثیر زیادی در پیدایش هر دو اختلال دارد و اینکه تاثیر پدر بر اختلال بیش فعالی بیشتر است ، یعنی پدری که دچار اختلال بیش فعالی بوده فرزندش هم به این بیماری دچار خواهد شد ، البته صدمات جزیی که در زایمان به ساختمان سر و مغز کود ک وارد می شود را نمی توان نادیده  گرفت .

بر طبق اخرین تحقیقات از هر ۱۰۰ کودک ۵ کودک به اختلال بیش فعالی دچار است و این اختلال از سن هفت سالگی بروز پیدا می کند ، بیشتر والدین تا قبل از بزرگ شدن فرزندانشان متوجه این موضوع و اختلال نمی شوند و با بی توجهی از کنار آن عبور می کنند و این مسئله می تواند به مشکل شدن درمان اختلال بیش فعالی در آینده دامن بزند .

در پاسخ به این  سوال که آیا میتوان اختلال بیش فعالی را در دوران جنینی شناسایی و مهار کرد باید گفت : خیر ، اما دانشمندان ۲۰ ژن را در بروز اختلال بیش فعالی شناسایی کرده اند و مطمئنا ژن های دیگری هم در پیدایش این  اختلال موثر است  .

استرس مادر در دوران زایمان از جمله عوامل محیطی موثر در پیدایش اختلال بیش فعالی  می باشد و ساختار خانواده و اینکه والدین اقتدار لازم و بینش صحیح در تربیت و پرورش فرزندان را نداشته باشند در وهله دوم قرار دارد . اصولا والدین کم تمرکز و سطحی نگر بیشتر با فرزندان بیش فعال روبرو می شوند .

 

 

بیش فعالی و عدم تمرکز ، توره 1

تنبیه بدنی کودک بیش فعال !

تنبیه بدنی در مورد این کودکان به هیچ وجه توصیه نمی شود و در واقع اوضاع را وخیم و حادتر می کند ، پزشکان توصیه می کنند در برخورد با کودکان بیش فعال صبور باشیم و با مشورت گرفتن از متخصصان کودک به درمان و کند کردن پیشرفت این اختلال کمک کنیم .

درباره نویسنده:

پیام بگذارید