• بلوغ زودرس 2

بلوغ زودرس

بلوغ زودرس

بلوغ زودرس چیست ؟

بلوغ زودرس چه نشانه هایی دارد ؟

حداقل سن بلوغ زودرس چقدر است ؟

 

>> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

 

بلوغ زودرس واقعه ای خیلی  نادر است  و می توان گفت که وقوع آن ، همیشه ناشی از غیر طبیعی بودن یک یا چند غده اصلی است که ترشح کننده ی هورمون بدن هستند و باعث رشد و بلوغ به ویژه در دستگاه تناسلی می شوند . معمولا این نوع بلوغ زودرس ، در ابتدای بچگی رخ می دهد و لازم است که علت آن به طور دقیق مشخص و درمان شود  .

حالت رایج تر این است که بلوغ در یک بچه ، در سنی زود تر از حد انتظار شروع می شود ، بدون این که هیچ نوع بیماری و عیبی وجود داشته باشد . برای مثال ، ممکن است زمانی که دختر فقط هفت یا هشت سال دارد ، پستان ها جوانه بزند یا مقدار کمی موی شرمگاهی ظاهر شود ، یا جهش رشدی او وقتی که فقط نه و نیم سال دارد ، پستان ها جوانه بزند یا مقدار کمی موی شرمگاهی ظاهر شود ، اما به هرحال ، این وضعیت ها الزاما نشان دهنده وجود یک عیب و ایراد نیستند .

حداقل سن بلوغ زودرس

با توجه به این که پسرها دیرتر از دخترها رشد می کنند ، بزرگ شدن بیضه ها و ظاهر شدن موهای شرمگاهی ممکن است در ده سالگی رخ بدهد و جهش رشدی هم شش ماه بعد ظاهر شود . ظهور بلوغ در این سن ، علی رغم این که از سن معمول خیلی زودتر است ، اما باز هم طبیعی محسوب می شود .

با این حال ، اگر در پسر یا دخترتان ، علائم بلوغ در سن خیلی پایین تر ظهور کرد ، معمولا این طور تعریف می شود که در دخترها زودتر از هشت یا هشت و نیم سالگی و در پسرها زودتر از نه و نیم سالگی باشد باید پزشک خانوادگی تان او را بررسی و تعیین کند که در چه مرحله ای از رشد قرار دارد تا مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد . این قبیل مشکلات اگر چه شایع نیستند ، اما در پسرها بیشتر از دخترها رخ می دهند .

 

سرعت رشد در زمان بلوغ

در زمان بلوغ ممکن است سرعت بروز تغییرات خیلی زیاد باشد ، به طوری که ، هم توجه خود بچه ها و هم توجه والدین شان را به خود معطوف کند .

اگر چه بیشتر نوجوان ها سال ها وقت نیاز دارند تا رشد سنین نوجوانی را به اتمام برسانند ، اما بعضی از آن ها ، به شکلی باورنکردنی در یک زمان خیلی کوتاه ، این فرآیند را طی می کنند .

در چنین مواردی ، سرعت فوق العاده رشد می تواند به طور بالقوه باعث ایجاد مشکلاتی شود ، و در درجه اول مسئله تطابق روانی نوجوان با این شکل رشد مطرح است .

به عنوان مثال ، افرادی که زود بالغ شده اند، تفاوت خود را با بقیه ی هم سن و سال هایشان تشخیص می دهند ، مخصوصا اگر از بقیه ی فعالیت های گروهی کنار گذاشته شوند .

ارتباط خصوصیات جسمانی و اعتماد به نفس نوجوانان

اما این خصوصیات جسمی ممکن است تاثیر مثبت داشته باشند : نوجوانانی که قد بلندترین و رشد یافته ترین فرد گروه هستند ، ممکن است نقش رهبر گروه را بازی کنند و اعتماد به نفس شان تقویت شود . در حقیقت ، بیشتر وقت ها این نوجوان ها سلطان و پادشاه یا ملکه و رئیس کلاس هستند ، زیرا بزرگ ترند ، می توانند نظرات خودشان را به دیگران تحمیل کنند ، بچه های کوچک تر ، اغلب از آن ها حرف شنوی دارند و آن ها را می پذیرند ؛ اما با وجود همه ی این ها ، این برتری برای همیشه ادامه پیدا نمی کند ، برای مثال ، فرد زود بالغی که در کلاس دوم راهنمایی در فعالیت های ورزشی بی رقیب است ، معمولا در دبیرستان دیگر نمی تواند قهرمان باقی بماند .

وقتی دوستانش به اندازه ی او و حتی بعضی وقت ها بیشتر از او رشد کنند ، ممکن است تقسیم کردن یا چشم پوشی از مقام ریاستی که به دست آورده است برای او سخت باشد .

تفاوت بلوغ زودرس در دختران و پسران

وقتی بلوغ زوددرس رخ دهد ، نوجوان معمولا به حمایت و درک زیادی احتیاج دارد تا بتواند با این اتفاق کنار بیاید ؛ مخصوصا اگر احساس کند که عیبی در او وجود دارد ( احساس متفاوت بودن ، در دخترها خیلی بیشتر از پسرهاست ) ، چون پسرها بیشتر احتمال دارد که به این مسئله افتخارکنند و به آن ببالند، زیرا بزرگ تر، قوی تر و از لحاظ خصوصیات جنسی رشد یافته تر از بقیه ی پسرها هستند .

 

بلوغ زودرس 2

 

تاثیر خودآگاهی نوجوانان در روند بلوغ

نوجوان هایی که خود آگاهی دارند ، بهتر می توانند با این موقعیت کنار بیایند و این حقیقت را می پذیرند که واقعا طبیعی هستند ، و دوستانشان هم سرانجام به مرحله ی رشد آن ها خواهند رسید و فقط باید منتظر گذشت زمان بود . تا آن موقع اگر نوجوانتان در سازگار شدن با این وضعیت دچار مشکل شد ، مشاوره می تواند کمک کننده باشد .

یک نکته ی دیگر : در بعضی موارد وقتی نوجوان ها ، چه پسر چه دختر ، زود بالغ می شوند در معرض این خطرهستند که توسط افرادبالغ یا نوجوان های مسن تر مورد سوء استفاده ی جنسی قرار بگیرند .

چرا این پسر و دخترها بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند ؟ چون تقریبا در همه ی موارد ، قدرت تعقل و اصول اخلاقی به اندازه ی کافی در آن ها رشد نکرده است تا بتوانند از خود محافظت کنند ، در نتیجه ، خیلی زیاد است ‌مادر یک نوجوان ، این  وضعیت را در یک جمله ، به خوبی تشریح کرده بود : دکتر ، من فکر می کنم بچه ی من جسمش از عقلش سریع تر رشد کرده است .

 

مشاوره تلفنی کودک

 

مشاوره تلفنی با روانشناسان کودک و نوجوان

در بسیاری موارد کودکان و نوجوانانی که دچار بلوغ زود رس می شوند ، نمی توانند به تنهایی با این موقعیت کنار آمده و آن را هضم کنند . بنابراین بیش از پیش به کمک و همراه بودن خانواده و حتما به دنبال آن مشاوره کودک و نوجوان ، احتیاج دارند . شما والدین محترم ضمن اینکه می توانید از آموزه های روانشناسی نوجوانان آگاهی لازم را کسب کنید ، می توانید راهنمایی های لازم و مفید را از روانشناسان و مشاوران متخصص کودک ونوجوان در مرکز مشاوران هیروو بهره مند شوید .

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در مورد بلوغ زودرس و انواع آن و راهنمایی های لازم برای آن

با شماره ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان و خانواده

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو تلگرام

درباره نویسنده:

پیام بگذارید