برقرار کردن ارتباط با دیگران

برقرار کردن ارتباط با دیگران

اما اگر به نظر برسد که نوجوانتان به شما گوش نمی دهد ، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ اگر در حالی که سعی می کنید با آن ها در مورد مسائل جنسی ( یا موضوعات دیگر ) صحبت کنید ، به هیچ وجه پاسخی به شما داده نشود ، آن وقت چه طور ؟

این نوع واکنش که تقریبا وضعیتی دیوانه کننده است در میان نوجوان ها شایع است . حتما باید زمان زیادی برای واکنش یا پذیرش به آن ها داد .

اما حتی اگر پاسخ کمی نشان دهند یا اصلا هیچ پاسخی ندهند ، نا امید نشوید . چون ، اگر چه که ممکن است نوجوان ها واکنشی نشان ندهند ، اما حرف های شما را می شنوند . پس حتی آن مکالمه های یک طرفه هم بی فایده نیستند . حتی اگر عقایدشما با عکس العمل تند نوجوان رو به رو شود ، باز هم نشان دهنده درست بودن کار شماست .

بله ، ممکن است واکنش او در مقابل صحبت های شما به صورت مشاجره ای تند و شدید باشد . ممکن است به شما بگوید که عقایدتان چه قدر عتیقه هستند ، اما خود این هم نشانه ای است از این که آن چه را گفته اید ، شنیده است .

بالاخره مقداری از آن ، اثر خواهد داشت . بنابراین ، مکالمه های دو طرفه ، حتی اگر گاهی آتشین شوند ، باز هم به نوجوان شما کمک می کنند ارزش هایی به دست آورد که مسئولانه باشند و او را در امان نگاه دارند . اگر چه ممکن است ارزش های او با شما متفاوت باشد .

نگرانی های خود شما در مورد مسائل جنسی

آیا از بحث کردن در مورد این مسائل ، چه با نوجوان چه با دیگران ، احساس شرمندگی می کنید ؟ مطمئنا خیلی از پدر و مادرها این طور هستند . اگر برای این بحث ها احساس راحتی نمی کنید ، لازم است با این نگرانی ها به طور موثری رو به رو شوید و با آن ها کنار بیایید وگرنه این خطر وجود دارد که فرزندتان را آشفته و سرگردان کنید و این مسئله در روابط شما با یکدیگر مداخله کند .

مثل مادری که می گفت : من سعی می کردم به دخترم بگویم که روابط جنسی یک بخش سالم و طبیعی زندگی است ، اما در همان حین ، مطمئن هستم که او می دید خودم چه قدر خجالت زده هستم و بنابراین نمی دانم او از این مکالمه چه پیامی دریافت کرده است .

چگونه باید بر اضطراب ها غلبه کنید ؟

قدم مهم این است که خودتان و نوجوانتان بپذیرید که مقداری خجالت و عصبی بودن وجود دارد . احتمالا به زمینه های قلبی خود شما مربوط می شود . پس ، وقتی در مورد موضوعاتی که در شما احساس ناراحتی ایجاد می کنند ، صحبت می کنید ، آهسته ، آرام و با خونسردی حرف بزنید .

این کار به خیلی از والدین کمک می کند . همچنین ، می توانید از طریق صحبت کردن با سایر والدین و از شرکت در برنامه های آموزش های جنسی مدارس ، حساسیت خود را نسبت به این گونه مسائل از بین ببرید .

بعضی از والدین که در مورد بعضی از مطالب خاص جنسی می توانند به راحتی صحبت کنند ، اما در مورد بعضی مطالب دیگر نمی توانند .

خود ارضایی یکی از عناوین ممنوعه است که در بسیاری از پدر و مادرها ( و حتی بعضی از پزشکان ) ایجاد ناراحتی می کند . اما به خاطر داشته باشید که خود ارضایی در نوجوانی ، همانند زمان های قبل ، یعنی دوره نوزادی و کودکی ، یک رفتار بسیار رایج تلقی می شود .

حدود ۹۰ درصد پسرها و بیش از نیمی از دخترها خود ارضایی می کنند و برخلاف باورهای جدید و قدیمی که در این مورد وجود دارند ، هیچ نوع صدمه ای ایجاد نمی کند و با هیچ بیماری جسمی یا روحی ارتباطی ندارد و تظاهر شایعی از جنسیت است .

خود ارضایی تابویی عظیم در اذهان عمومی

بسیاری از نوجوان ها و والدین معتقدند که خود ارضایی یک راه غیر قابل قبول برای تخلیه ی فشارهای جنسی است ، اما لازم است که والدین در این خصوص دقیق باشند و از ترساندن فرزندانشان از عواقب جسمی خود ارضایی خودداری کنند .

اگر نوجوان چنین رفتاری را مرتکب می شود به او اطلاع دهید که این عمل در سنین نوجوانی بسیار رایج است و از آثار نامطلوب آن احساس ترس بی مورد از عواقب این کار و احساس گناهی است که ذهن بسیاری از نوجوان ها را به خودش مشغول می کند .

مهم تر از آن ، این کار نیاز عاطفی نوجوان ها ( و بزرگسالان ) را ارضا نمی کند و قادر نیست مثل یک رابطه عاشقانه ، نیاز افراد به صمیمیت برآورده کند .

 برای رفع اضطراب نوجوانتان وقتی با او در مورد مسائل جنسی صحبت می کنید ، چه کار باید کرد ؟

اگر شما در مورد جزئیات زندگی خصوصی او که احتمالا ترجیح می دهد در مورد آن ها کنجکاوی نکنید ، می توانید مکالمه را برای او راحت تر بسازید نوجوان شما یا هر فرد دیگری ، نیاز دارد که حریم شخصی او تا حدودی حفظ شود و همه ی مسایل زندگی او به شما ارتباط ندارد‌ . اگر شما برای نوجوانتان حق داشتن حریم خصوصی را قایل باشید و رفتارتان با او در همین جهت باشد ، احتمال خیلی بیشتری وجود دارد که او راه های ارتباطی خود را با شما بازنگه دارد‌ .

بسیاری از والدین متوجه می شوند که اگر به جای سوال مستقیم از نوجوان در مورد این که : آیا تو رابطه ی جنسی داری ؟ با این موضوعات غیر مستقیم تر برخورد کنند و ارزش های خود را به صورت غیر مستقیم انتقال دهند ، معمولا راحت تر خواهند بود .

مثلا می توانید بپرسیدکه : آیا بچه های هم سن وسال تو رابطه جنسی دارند ؟ نظر تو در این مورد چیست ؟یا این که در مورد اوضاع و شرایط زمان نوجوانی خود صحبت کنند و از این طریق سر صحبت را باز کنند .

این مطلب ادامه دارد با مشاوران هیروو همراه باشید .

توسط |آذر ۲۲ام, ۱۳۹۶|دسته‌بندی نشده|0 نظر

درباره نویسنده:

پیام بگذارید