• 1الگوپذیری نوجوان از والدین

الگوپذیری نوجوان از والدین / مرکز مشاوران هیروو

الگوپذیری نوجوان از والدین

الگوپذیری نوجوان از والدین بسیار بیشتر از آن چیزی است که به نظر میرسد..

شاید نوجوان و کودک شما به نظرتان متفاوت از خودتان باشد ولی با کمی دقت می توانید تاثیر رفتار خود در کودکتان را ببینید .

بچه ها از آن چه که والدینشان می گویند و انجام می دهند ، یاد می گیرند . این امر حتی در سنین نوجوانی هم صادق است . گفتار و کردار شماست که به نوجوانتان نشان می دهد چه چیز برایتان مهم است .

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

الگوپذیری نوجوان از والدین

مهم ترین منبع الگوپذیری نوجوان از والدین است

 

درباره ی ارزش هایتان صحبت کنید

در باره آن چیز که برای شما مهم است با نوجوان خود صحبت کنید تا کودک بتواند اطلاعاتی که به صورت پراکنده و نا منظم از شما میگیرد مرتب کند و اینگونه شناخت بهتری نسبت به شما پیدا خواهد کرد

کودکان و نوجوانان ایده ها و ارزش های جدید را در داخل و خارج خانواده می آزمایند .

وقتی ارزشی برایتان مهم است ، آن را به طور مشخص با دختر و پسر دلبندتان  در میان بگذارید . وقتی این عمل را انجام می دهید ، محترمانه صحبت کنید . می توانید بگویید :

ما باید باهم روراست باشیم . در غیر این صورت نه تو به من اطمینان می کنی و نه من به تو .  

احترام به نوجوان را در راس قرار دهید و بگویید : دلم می خواهد در خانه به هم احترام بگذاریم . بد و بیراه گفتن ، راه و رسم محترمانه ای برای صحبت کردن نیست .

آن طور که دلتان می خواهد نوجوانتان رفتار کند ، با او رفتار کنید

نقش والدین در تربیت نوجوانان چیزی فراتر از نصیحت ها و حرف هایی است که به کودکان می گویند .

نوجوانتان بیشتر از آن چه که می کنید می آموزد تا آن چه که می گویید . نوجوانتان طرز تلقی ، رفتارتان و آن چه را اثر می گذارد می بیند ؛ سپس خصوصیاتی را که برایشان ارزشمند است و جاذبه دارد انتخاب می کنند .

نوجوان شما با تمام ارزش هایتان موافق نیست . بدیهی است که او راه های گوناگونی را بیازماید . وقتی به نظر می آید نوجوانتان می خواهد ارزش های منفی را انتخاب کند ، مایوس می شوید ، ولی ببینید چه کرده اید که او با دیدن آن این طور عمل می کند .

جانیار  ۱۵ سال دارد و کار جدیدی دست و پا کرده است . همه فکر و ذکر او این است که چقدر پول در می آورد و چه می خواهد بخرد‌ . او دلش می خواهد لباس و سی دی بخرد ، کاتالوگ ها را تماشا کند و با دوستانش به خرید برود . ماریا ، نامادری جانیار ، نگران این است که او حواسش به پول است .

ماریا وقتی دقت می کند ، می بیند آن ها همیشه سر شام در مورد پول صحبت می کنند و اینکه برای تعمیر ماشین ، رنگ کردن آشپزخانه و رفتن به سفر چگونه پول جمع کنند . ماریا تصمیم می گیرد برای مدتی از موضوعات دیگر حرف بزنند .

 

 

مشاوره تلفنی کودک

 

مشاوره تلفنی

همانطور که در مطالب قبل گفته شد شخصیت والدین خواه نا خواه بر شخصیت فرزندان تاثیر خواهد گذاشت . بنابراین اول از همه والدین باید به خودآگاهی که لازمه ی شخصیت هر فرد است برسند چرا که تاثیرشخصیت والدین برشخصیت فرزندان مستقیم است  .

حال اگر فکر می کنید  حتی در مساله خودآگاهی با مشکل روبرو هستید و پس از ترمیم آن خواهان تاثیر مثبت بر فرزندان خود و اصطلاحا الگوپذیری نوجوان از والدین می باشید می توانید به کمک مشاوران متخصص و روانشناسان امور خانواده و کودک و نوجوان ما در مرکز مشاوران هیروو به مقصود خود برسید  .  بدین منظور شما می توانید با شماره گیری ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ از طریق تلفن ثابت و بدون پیش شماره از خدمات مشاوره بهره مند شوید  .

 

الگوپذیری نوجوان از والدین

دوستان خوبی برای فرزندتان باشید که الگوپذیری نوجوان از دوستانش بیشتر است

 
بسیار مهم است که والدین آنچه را می گویند ، انجام دهند :

شاید به نظر شما دروغگویی در کودکان و نوجوانان بسیار عادت بدی باشد و بسیار از این قضیه ناراحت باشید اما به نظر ما باید اولین جایی که باید در آن کنکاش کنید رفتار و گفتار خودتان با دیگران و یا همان الگوی شخصیتی خودتان باشد .

اگر ما از نوجوانانمان می خواهیم که دروغ نگویند ، باید به آن ها – و البته به دیگران – راست بگوییم .

اگر ما از نوجوانانمان می خواهیم مودب باشند ، باید با آن ها و دیگران رفتاری مودبانه داشته باشیم تا از بدرفتاری نوجوان جلوگیری کنیم .

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در مورد الگوپذیری نوجوان از والدین 

با شماره ( تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ –  شهرستان ۹۰۹۹۰۷۲۹۶۳ ) از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان و خانواده

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو تلگرام

درباره نویسنده:

پیام بگذارید