• ارزش های خانوادگی 5
  • 1ارزش های خانوادگی

ارزش های خانوادگی

ارزش های خانوادگی

ارزش های خانوادگی چیست ؟

ارزش های خانوادگی چقدر اهمیت دارند ؟

آیا ارزش های خانوادگی تعریف واحدی دارد ؟

 

ارزش های خانوادگی هر خانواده ای با توجه به فضا و حال و هوای آن ، منحصر به فرد است ، که به آن جو خانوادگی می گوییم . بزرگسالان در هر خانواده ای ارزش هایی دارند . تلفیق این جو و ارزش های خانوادگی ، پیامی به فرزندان منتقل می کند : این که چه چیز در خانواده مهم است .

فرزندان توجه ویژه ای به جو خانوادگی دارند . برای مثال ، آن ها معمولا می دانند که در خانواده تحصیلات ، مذهب ، ورزش یا هنر برای والدین مهم است .

زیرا والدین از این فعالیت ها ، در حضور فرزندان لذت می برند و اغلب آن ها را به فرزندانشان آموزش می دهند .

بعضی از ارزش ها ممکن است آشکارا بیان نشود ؛ ولی در نوجوانان وجود دارد ، مثلا :

۱ –  وقتی والدین در مورد مشکلات با هم صحبت می کنند ، نوجوان ارزش را در همکاری می بیند .

۲ – وقتی والدین با صدای بلند با هم مشاجره می کنند ، نوجوان ارزش را در دعوا می بیند .

 

ارزش های خانوادگی 4

 

۳ – وقتی والدین از توافق با هم امتناع می کنند ، نوجوان ارزش را در حرف خود را به کرسی نشاندن می بیند .

برای نوجوانی که هم پدر و هم مادر دارد ، ارزش خانوادگی چیزی است که برای هر دوی آن ها مهم است . حتی اگر پدر و مادر با هم موافق نباشند باز این یک ارزش است .

نقش پدربزرگ و مادربزرگ در تعیین ارزش های خانوادگی

بعضی از خانواده ها شامل پدربزرگ و مادربزرگ یا یک بزرگسال دیگر هم می شود که در تربیت بچه نقش دارند . ارزش های این بزرگسالان هم ممکن است بعدها بخشی از جو خانوادگی شود . گاهی بزرگسالان خانواده با چیزی موافق نیستند یا آن ارزش را رعایت نمی کنند .

آیین و آیسان دو قلوهایی ۱۷ ساله اند . آن ها با مادر و پدر بزرگشان زندگی می کنند . پدربزرگ گاهی دروغ می گوید ؛ در حالی که در دین مادر دروغ گفتن حرام است . مادر ابدا دروغ نمی گوید و نمی خواهد فرزندانش هم دروغ بگویند .

از پدرش می خواهد دروغ گفتن را کنار بگذارد و در این مورد با پدر بزرگ جر و بحث می کند . پدربزرگ توجه چندانی به حرف های مادر نمی کند و به دو قلوها می گوید که این حرف ها مزخرف است . به نظر آیین پدربزرگ درست می گوید ؛ در حالی که آیسان با مادر موافق است و دوست ندارد پدربزرگ درباره ی دین بدگویی کند .

 

 

ارزش های خانوادگی

 

 

بزرگسالان این خانواده در مورد دستورات دینی توافق ندارند . اما روشن است که در خانواده ی دو قلو ها ، دین و دروغ نگفتن مهم اند . آیین و آیسان هر دو در این مورد ، انتخاب هایشان را کرده اند .

 

ازدواج مجدد والدین و به دنبال آن تغییر ارزش های خانوادگی

تغییراتی در خانواده بر جو خانوادگی اثر می گذارد :

وقتی پدر یا مادر متارکه کرده و دوباره ازدواج می کنند . همسر جدید ارزش های خانوادگی جدیدی همراه می آورد و جو خانوادگی تغییر می کند .
وقتی والدین از هم جدا شده ، یا طلاق گرفته اند ، فرزندان اغلب ارزش های خانوادگی را شدیدتر احساس می کنند به ویژه آن ارزش هایی را که والدین بر سر آن ها توافق نداشتند .

وقتی پدر یا مادر متارکه کرده و رابطه ای جدید پیدا می کنند ینی ازدواج مجدد می کنند ، بچه ها ممکن است هم تحت تاثیر جو خانوادگی قبلی و هم جو خانوادگی جدید – که هر کدام جو خانوادگی متفاوتی دارند –  قرار داشته باشند .

هر نوجوانی ارزش های مهم خانوادگی را یا می پذیرد یا رد می کند .

 

ارزش های خانوادگی 2

 

انتقاد و سعی در تغییر ارزش هایی که کاملا برای نوجوان مهم است ، مفید واقع نمی شود . هر نوجوانی می خواهد که به عنوان یک فرد پذیرفته شود . این امر برای بسیاری از والدین چالش تلفی می شود .

 

 

ارزش های خانوادگی

 

مشاوره تلفنی

ارزش های خانوادگی برای هر جامعه ی کوچک به نام خانواده متفاوت است . امروز که فرزندان به نسبت گذشته حداقل در بسیاری از خانواده ها کاملا فضای باز تری برای انتخاب دارند و می توانند برای خود مسیر دلخواه را مشخص و تعیین کنند مشکلات کمتری در مورد پذیرش بسیاری از باورها و ارزش ها وجود دارد .

با این حال خانواده هایی نیز هستند که ورای بسیاری از ارزش های رایج در سطح جامعه ، برای خود ارزش های خانوادگی مخصوصی دارند که خواستار این هستند که فرزندان در مسیر آن قدم بردارند . واقعیت این است که ما می توانیم برای رسیدن به نقطه ی مشترک در هر مساله ای مذاکره کنیم و مسالمت آمیز در کنار هم زندگی آرامی داشته باشیم . 

در این راستا اصول و قوانینی وجود دارد که ممکن است بسیاری از بزرگسالان خانواده ها از آن ها بی خبر باشند ؛ مشاوره تلفنی می تواند به شما خانواده های عزیز مسیر دلخواهتان را با رعایت اصول و چارچوب های استاندارد نشان دهد . بدین منظور می توانید با شماره گیری ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ از طریق تلفن ثابت و بدون پیش شماره با بهترین مشاوران و متخصصان روانشناس در مرکز مشاوران هیروو تماس گرفته و از خدمات ویژه ی مشاوره بهره مند شوید .

 

 

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو تلگرام

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه