• اختلال ADHD

اختلال ADHD کم توجهی و بیش فعالی

اختلال ADHD

اختلال ADHD چیست ؟

اختلال کم توجهی و بیش فعالی چپست ؟

آیا اختلال ADHD در کودکی قابل درمان است ؟

بسیاری از والدین و حتی بعضی از پزشکان فکر می کنند که اختلال کم توجهی و بیش فعالی یک ناتوانی یادگیری است ، در حالی که ، در واقع این گونه نیست . نوجوان مبتلا به بیش فعالی یا ADHD ممکن است از دامنه ی توجه کم ، رفتارهای عجولانه ، بی قراری ، یا پر تحرکی رنج ببرد .

ممکن است گوش دادن به صحبت های معلم ، سازماندهی کارها و انجام دادن تکالیف مدرسه به طور کامل برای او مشکل باشد . در کلاس ممکن است در مواقعی نامناسب و در حالی که از او خواسته نشده ، جواب سوال ها را بدهد ، یا مرتب با بقیه ی دانش آموزان صحبت کند . 

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

اختلال 2 ADHD

کودک مبتلا به ADHD

 

اگر چه این علائم اغلب به یادگیری لطمه می زنند ، اما بعضی از نوجوان ها ، مخصوصا کودکان تیز هوش ، علی رغم ابتلا به ADHD عملکردشان در کلاس خوب است . از سوی دیگر ، خیلی از نوجوان هایی که به ناتوانی های یادگیری مبتلا هستند ، دچار مشکلات توجه نیستند . 

آیا اختلال  ADHD  در کودکی درمان می شود ؟

موضوعی که در سال های اخیر دانشمندان به آن می پردازند ، این که آیا اختلال ADHD و کمبود توجه در کودکان سرانجام از بین خواهد رفت و آیا در اواخر نوجوانی و در بزرگسالی ، مشکلات ناشی از اختلال ADHD کمتر خواهد شد یا نه ؟ درمان اختلال بیش فعالی در برزگسالان به چه صورت خواهد بود ؟

در حقیقت ، در دوره نوجوانی به نظر می رسد که مشکل بعضی از نوجوان ها کمتر شده است ، اما امروزه خیلی از محققان پذیرفته اند که خود این نشانگان هرگز ناپدید نمی شوند ، اما ممکن است نوجوان های مبتلا یاد بگیرند که کنترل بهتری روی آن داشته باشند ، یا آن را جبران کنند . یا ممکن است از داروهایی استفاده کنند که آن ها را در کنترل علائم ، کمک می کند .

در یک مطالعه ، روی صدها نفر از این بچه ها ( از یازده تا هفده ساله ) ، دیده شد که نشانه های آن ها با گذشت زمان ، بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا می کنند ، اما با وجود این ، هنوز حواس آن ها راحت تر از بقیه ی هم سن هایشان پرت می شود و مشکلات آن ها بیشتر از بقیه است .

در بقیه ی مطالعات نیز نتایج مشابهی حاصل شده است : اگر چه در بسیاری از نوجوان ها بهبودی و پیشرفت حاصل می شود ، اما مشکلات در تعداد خیلی زیادی از آن ها ادامه پیدا می کنند .

اختلال ADHD

اختلال بیش فعالی

نشانه های اختلال ADHD در نوجوانی

در مورد این نوجوان هایی که اختلال ADHD در آن ها ادامه پیدا می کند خبرهای ناگواری وجود دارد . در یک مطالعه دیده شد که در حدود نیمی از این نوجوان ها ( ۴۸ درصد ) بعد از شانزده سالگی به یک شکلی مرتکب رفتارهای خارج از کنترل می شوند ( برای مثال ، درگیری و نزاع با هم سن و سال ها ، تخریب اموال عمومی یا فرار از خانه و مدرسه و پرسه زنی ) و حدود یک سوم آن ها به مصرف مواد مخدر روی می آورند .

اگر پزشک نوجوانتان او را بررسی کند و تشخیص اختلال ADHD را برای او مطرح کند ، ممکن است برای درمان دارویی به نام متیل فنیدیت ( معمولا با اسم تجارتی آن ، ریتالین شناخته می شود . ) را پیشنهاد کند . بعضی از پزشکان ممکن است دارو های دیگری از قبیل دکستروآمفتامین و پمولین را تجویز کنند .

این داروها ممکن است به نوجوانتان کمک کنند تا کنترل بیشتری بر رفتار خود داشته باشد . در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد نوجوان های مبتلا به اختلال ADHD ممکن است با کمک دارو ، بهبودی بسیار زیادی به دست بیاورند . چه مقدار دارو مورد نیاز است ؟

 

اختلال ADHD 3

داروی اختلال ADHD

درمان دارویی اختلال ADHD

موثرترین میزان دارو یک فرد به فرد دیگر تفاوت دارد ، لذا مقدار دارو برای هر فرد ، اختصاصی است . داروها اغلب بعد از مصرف باعث می شوند که توانایی تمرکز نوجوان بیشتر شود و در نتیجه ، توانایی یادگیری او افزایش یابد .

ممکن است بر حسب تصادف ،  در سال های اخیر نظرات انتقاد آمیزی در مورد مصرف متیل فنیدیت در بچه ها و نوجوان های مبتلا به اختلال ADHD  و بیش فعالی و کم توجهی شنیده باشید . برای این دارو چند عارضه ی جانبی گزارش شده است ، اما در بیشتر نوجوان ها ، متیل فنیدیت با مقدارهای توصیه شده بی خطر و بی ضرر است .

عوارض جانبی آن ممکن است تاثیر مختصر بر خواب فرد یا کم کردن اشتهای او باشد ، اما در حدی نیستند که برای بیشتر نوجوان ها و والدین شان مشکلی به وجود بیاورند . همچنین ، این دارو ممکن است اختلال توره را بدتر کند ( این اختلال ، حالتی است که بر اساس تیک های صوتی و حرکتی مشخص می شود ) .

در بسیاری از مطالعات ، بررسی شده بود که آیا ممکن است این دارو در رشد نوجوان ها اختلالی ایجاد کند یا نه‌ . وجود این عارضه اثبات نشده است و باید همواره جدیدترین اطلاعات را از پزشک نوجوانتان جویا باشید .

 

 

مشاوره تلفنی روانشناسی اختلال ADHD

مشاوره تلفنی روانشناسی اختلال ADHD

 

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره کودک و نوجوان در مورد اختلال ADHD و بیش فعالی و کم توجهی کودکان 

با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

 

مشاوره روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره روانشناسی هیروو تلگرام

 

درباره نویسنده:

پیام بگذارید