• 3اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD

اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD چیست ؟|مرکز مشاوران هیروو

اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD

اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD چیست ؟

برای درمان مشکلات یادگیری فرزندم چه کار باید بکنم ؟

علائم اختلال یادگیری ADHD چیست ؟

 

 

 >> نکته : در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید <<

اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD

اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD

 

پدرام سیزده سال دارد . طبق آزمونی که اخیرا انجام داده ، ضریب هوشی او  ۱۱۹ است . اما با وجود این ، نمره های او به شکل ناامید کننده ای بد و افتضاح هستند . همه می دانند که او می تواند موفق تر باشد .

بعضی از مشکلات او به راحتی با یک نگاه قابل تشخیص هستند . او نمی تواند آرام بنشیند و دائم سر جایش وول می خورد . توجهی به صحبت های معلمش ندارد . دائم در حال حرف زدن است . تکالیف مدرسه اش ( اگر انجامشان دهد ) در هم و بر هم و نامرتب اند .

اما مبارزه ای که پدرام در پیش رو دارد به این سادگی نیست . تشخیصی که برای او مطرح شده ، مشکلی است که در توانایی یادگیری او اختلال ایجاد می کند ، یک وضعیت رفتاری خاص که اسامی متعددی دارد ، از جمله اختلال کم توجهی و بیش فعالی ، ADHD . او تنها کسی نیست که چنین اختلالی دارد .

در مطالعات متعدد ، بر حسب نوع تعریف مشکلات یادگیری ، بروز این مشکلات در مدارس از ۱۰ تا ۳۰ درصد برآورد شده است . بعضی از این نوجوان ها برای پیگیری و اجرای دستوراتی که به آن ها داده می شود ، دچار مشکل هستند .

توانایی حل مشکلات و مهارت های ادراکی آن ها ممکن است مختل باشد . در نتیجه ، ممکن است در زمینه های خواندن ، نوشتن ، دیکته ، صحبت کردن و ریاضیات ، دارای مشکلاتی باشند .

 

www.heiroo.com

 

غلبه بر مشکلات یادگیری

جالب این جاست که هوش اکثر این افراد ، مانند پدرام در حد طبیعی و یا حتی بالاتر از طبیعی است . اما احتمالا از همان دوران دبستان ، بعضی از علائم مشکلات یادگیری را بروز می دهند .

قانون عمومی ۹۴ – ۲۳۰ یک ناتوانی یادگیری را این گونه تعریف کرده است : نقصی در فرایندهای روانی در برگیرنده ی فهم و به کارگیری زبان . در این قانون ، مشکلات شنیدن ، صحبت کردن ، خواندن ، نوشتن یا استدلال کردن ، از جمله درک مفاهیم ریاضی ، از هم تفکیک شده است .

طراحان این قانون تشخیص داده اند که یادگیری یک فرآیند بسیار پیچیده است و در یک فرد ، هر نقصی ( نقص های ظریفی که به راحتی قابل مشاهده نیستند ) در طرز دیدن ، شنیدن یا به خاطر آوردن می تواند باعث مختل شدن یادگیری او شود .

پس تعجبی ندارد که ناتوانی های یادگیری می توانند مشکلات دراز مدتی در درس و مدرسه ایجاد کنند . در دوره ی نوجوانی ، بسیاری از این افراد با معلم هایشان مشکل پیدا می کنند ، بین آن ها و سایر دانش آموزان اختلاف ایجاد می شود و سرانجام ، احتمال ترک تحصیل آن ها بیشتر از دیگران است .

بعضی از نوجوان هایی که دچار مشکلات یادگیری هستند ، گرایش دارند با کسانی که وضعیت مشابهی دارند ، دوست شوند . این نوجوان ها در نتیجه ی تجربه کردن احساساتی مثل طرد شدن در نوجوانان  ، شکست خوردن و بی جرات بودن ، زمینه ی بیشتری برای ارتکاب رفتارهای ضد اجتماعی دارند ، از جمله : دروغ گویی ، فرار از مدرسه و خانه و پرسه زدن ، مصرف مواد مخدر در نوجوانان ، تخریب اموال عمومی و پرخاشگری نوجوان .

 

 

3اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD

 

 

مشاوره تلفنی

با استناد به مطالعات انجام شده و نظر مشاوران و روانشناسان متخصص هیروو به نظر مي‌رسد علت اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD مربوط به نقص در سیستم اعصاب است .  مبتلایان این اختلال احتمالاً در مغز خود در قسمت فعالیت های حرکتی ، تمرکز و بخش هایی که مربوط به یادگیری است دچار نقایضی هستند .

نیز می توان گفت که مساله ی وراثت و ژنتیک در بروز اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD بی تاثیر نیست و درصد زیادی از کسانی که دچار این اختلال هستند در خانواده ی خود کسی را با این مشخصات داشته اند .

با توجه به مطالب گفته شده و علایم و نشانه های ارایه شده در مورد اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD ، اگر کودک یا نوجوان شما حتی یکی از این نشانه ها را دارد می توانید به کمک مشاوران و روانشناسان متخصص مرکز مشاوران هیروو مشکل فرزند خود را برطرف کنید . بدین منظور کافیست با شماره تلفن ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ از طریق تلفن ثابت و بدون پیش شماره ، تماس گرفته و از راهنمایی های لازم متخصصان و خدمات مشاوره  ، مشاوره تلفنی آنلاین و مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید .

 

برای سلامت خود و خانواده بیشتر بدانید

برای دریافت مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان  در مورد اختلال کم توجهی و بیش فعالی ADHD

با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس بگیرید .

رسانه تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

 

 

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو اینستاگرام

مشاوره تلفنی روانشناسی هیروو تلگرام

 

درباره نویسنده:

پیام بگذارید